Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Jak zacząć przygodę
magneto
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 13.04.2012 19:47
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Opiszę na przykładzie swojego osprzętu do lotów FPV.
Zaczynając tą przygodę nie wiedziałem jakie przeszkody przyjdzie mi pokonać ,żeby jako tako tanio to wychodziło sporą część prac typu lutowanie, przerabianie wtyczek,sprowadzanie sprzętu z Chin,tony lektury w internecie ,budowa anten,odkłucanie sygnału itp.trzeba wykonać samemu.
Pierwsze pytanie to platforma;napęd pchający czy ciągnący,loty szybkie czy widokowe,ciężar jaki ma dzwigać.
Niezawodność linku RC;loty blisko czy daleko,częstotliwość (zależna od nadajnika wideo)grubość portfela (niestey Angry)
Tor wideo i kamera,tu są różne szkoły.
Kwestia najważniejsza BEZPIECZEŃSTWO czyli cała masa gadżetów

Z każdą wolną chwilą będę uzupełniał po kolei te pytania ,temat jest tak rozległy że na raz nie do przełknięcia.Jak
będą jakieś pytania to też tu chętnie odpowiem
 
robloz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2012 06:31
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Wskazówki się przydadzą i to bardzo. Ja jestem na etapie kompletowania sprzętu.
Mam już: model Beta1400 z większymi skrzydłami, video 700w/1,2Ghz ,Osd remzibi, kamerka, dorobiona antenka nadawcza toru video. Monitor lcd 7".Wkrótce dojadą gogle.
Myślę, że na początek wystarczy, zwłaszcza że kolejne elementy to już wyższa półka cenowa.
Teraz to tylko wszystko połączyć i uruchomić . Nie ukrywam. że liczę na pomoc.

Pierwsze pytanie to platforma;napęd pchający czy ciągnący,loty szybkie czy widokowe


Ja wybrałem napęd pchający bo denerwuje mnie widok śmigła przed kamerą. Co do szybkości to nie ukrywam, że bardziej interesują mnie loty szybko i nisko ,ale do w przyszłości. Chcę się "przesiąść" na skrzydło np. Zagi.

Mam jeszcze Turnigy 9x 1.2Ghz, muszę tylko zmienić moduł aby latać dalej.
Macie jakieś propozycje co do modułu?
Edytowane przez robloz dnia 14.04.2012 15:24
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
stawoj
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2012 10:01
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Lubie to . Smile

Czekam na przypływ lektury.
 
Jacoslaw
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2012 13:15
Awatar

modelarz


Postów: 65
Data rejestracji: 06.04.12

Również czekam z niecierpliwością Smile Szczególnie interesuje mnie transmisja i odszumianie. I też za jakiś czas przedstawię system Eagle Tree w osobnym dziale.
Pozdrawiam, Jacek.
 
magneto
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 15.04.2012 00:17
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

To jako że platforma to najmniejszy problem ,każdy ma coś już upatrzone to polecimy po łepkach,Jako pierwszą platformę proponuję coś powolnego o dużym udżwigu. U mnie wybór padł na easy glider pro ,w miarę duża ładowność ,sprawdzona już przez innych jako koń pociągowy do fpv no i epp łatwo naprawialne, jedyna wada to śmigło w obiektywie,ale że to szybowczak to szybka winda w górę i śmigło schowane.
Drugi Easy star troszkę mniejsza rozpiętości tym samym też i szybsze ale śmigło z tyłu nie koliduje z kamerą .
Do szybkich lotów polecam Zagi ,żeby w miarę się dżwigało to przynajmniej 1,4m

sterowanie RC.Ja przeszedłem tą drogę trochę na około,zacząłem od najtańszej aparatury 6 kanałowej na 2,4Ghz z HK http://www.hobbyk...de_2_.html dodatkowo sygnał wzmocniony 1W wzmacniaczem od wifi ,niestety ale to pieniądze wyrzucone w błoto,kolizja z torem video,no i sąsiednie aparatury trochę by się zatykały,poza tym trymery w tej aparaturze to pomyłka tak samo jak i programowanie za pomocą komputera,na polu odpada,Po licznej lekturze wybór padł na futabę 9 i to był dobry wybór radio to cały kombajn można tam zrobić wszystko,no i dodatkowy atut wymienny moduł nadawczy Moja aparatura wystartowała z modułem na 75 mHz (sprowadzona z usa)atut brak innych aparatur na tą częstotliwość.Pierwsze loty wykonałem na tej częstotliwości ,niestety zakłócenia od toru video powodowały drżenie serw pomagały ekranowane przewody do serw oddalenie maksymalne odbiornika od video,pierścienie ferytowe na przewodach zasilania,kable tzw skrętki dławiki na wyjściach kanałów rc na tak przygotowanej platformie ja odleciałem na 2km ale zrywanie linku rc było nie do zniesienia,ale latać się dało
Następne 2 systemy opiszę następnym razem
Edytowane przez magneto dnia 15.04.2012 00:59
 
magneto
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 16.04.2012 20:36
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Nim napiszę o następnym systemie dodam że koledzy z forum FPV na 35 mHz i 75 mHz odległości przy dobrze odkluconej platformie robili po 5-6 km.

Następny system to frsky http://www.hobbyk...le_RX.htmlten system dość dobrze się sprawuje jest stabilny ,odległości do 2 km sprawdzone na orginalnych bacikach fajnym dodatkiem jest telemetria która sygnalizuje pikaniem kończący się zasięg bardzo szybko się loguje z powrotem,praktycznie przy samolotach niezauważalnie ,w kopterach było to bardziej wyczuwalne .Przy antenach panelowych http://www.hobbyk...ules_.html zasięg znacząco wzrasta.jedyna wada wideo na 1.2Ghz.Ten system napewno przeznaczę do hexakoptera,latam nią w miarę blisko(jeszcze się nie odważyłem nią na FPV)a ma małe antenki.Kto lubi 2.4Ghz polecam warto .Aparatury które nie mają wymiennego moduły można zastosować moduł do wlutowania http://www.hobbyk...odule.html

Następny system ,myślę że już ostatni to system na 433mHz http://www.flytro...utaba.html na odbiornik mam założoną antenę nagoja ana nadajniku na kablu antenę 15 cm z magnesikiem którą stawiam na dachu samochodu,moc 100mW działa idealnie jak na raziemój rekord 4km i 1000m w górze zasięg był bezproblemowy zaczęła kończyć się bateria napędowa bałem się o powrót ,lot nad orlenem w okolice kominów nie spowodował żadnych zakłóceń odległość od bazy 2km.Ten system jest u mnie od niedawna i jest w fazie testów ,jestem z niego coraz bardziej zadowolony

To tyle na temat RC w razie pytań zapraszam bo nie wiem czy nie za dużo piszę i nikomu nie chce się czytać
 
stawoj
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 16.04.2012 20:50
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Ja z wielką przyjemnością to czytam bo temat jest dla mnie bardzo interesujący. To bardzo dobre informację bo widać od razu na co zwracać uwagę. Draga by dojść samemu do tych spostrzeżeń widać nie jest tania.
Jak możesz się czymś jeszcze dzielić to pisz a z tego co wiem, czytaczy zapewne nie zabraknie
Edytowane przez stawoj dnia 16.04.2012 20:51
 
robloz
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 16.04.2012 20:56
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Ja czytam, pisz dalej
Ja na początku będę łatał na mojej Futabie z systemem Fast. Na Fpv wyjaśnili mi że 1km mogę z tym systemem latać spokojnie. Jedyna wada to to, że brak w niej wyjmowanego modułu. Wiem że są do niej moduły 433, ale to wymaga ingerencji wewnątrz aparatury.
Orientujesz się może czy system 433 można założyć do Turnigy 9x? Może masz jakąś propozycję ?
Edytowane przez robloz dnia 16.04.2012 21:16
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
Jacoslaw
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 16.04.2012 21:14
Awatar

modelarz


Postów: 65
Data rejestracji: 06.04.12

tez czytam i chce wiecej Smile

Pozdrawiam, Jacek.
 
magneto
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 16.04.2012 22:22
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Robert da się po wyjęciu modułu 4 kabelki do podłączenia.Na bete 1 kilometr to zobaczysz szybko że to za mało ale na razie pewnie że może być.Powiem tak że adrenalina skacze jak zdejmujesz gogle a samolotu nie widać nigdzie a za 2 minuty pojawia się na horyzoncie ale się rozpędzam autopilot póżniej

Wojtek stara prawda taka tanio i dobrze to dwa razy, raz tanio raz dobrze,

No dobra to tor wideo,jak będą jakies pytania do rc to uzupełnię w miarę możliwości.
Zaopatrzenie z tego co obserwuje to z tego sklepu wszyscy robią http://www.securi...a2000.com/
Kamera to co na kogo stać ,zasada im więcej lini tym lepiej ale max do 600tvl są na rynku z większą ilością linii ale nadajniki wideo więcej nisz 600 linii nie przepuszczą,ważne żeby dobrze reagowała pod słońce,ja mam tą http://www.securi...-lens.html no i do fpv obiekty w o szerokim kącie jest najlepszy tylko bez przesady nie 180stopni
Obcinamy wtyczki pozbywamy się zbędnych gram i dajemy kable skrętki lub ekranowane.
transmisja sygnału u mnie ta http://www.securi...700MW.htmlna odbiorniku mam panel a na nadajniku opisywaną antenę vee.Zasilanie zestawy nadawczego w platformie najlepiej z oddzielnego pakietu pozbędziemy się przeplotu jaki jest na ekranie podczas pracy silnika ,dobrze jest jak wszystkie masy spotykają się w jednym punkcie tzw.gwiazda,na zasilaniu stosuje się pierścienie ferytowe . dobra starczy na dziś ,pytania? poproszę
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Dla tych, co zaczynają przygodę z modelarstwem RC Na dobry początek 13 26.11.2010 09:31
statystyka