Zobacz temat
RC P³ock :: Hyde Park :: Inne
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
Zmiany w prawie lotniczym
SlavikS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 19:15
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Mo¿e jeszcze nie nie ka¿dy wie, a warto ¿eby wiedzia³ Wink
10-04-2013r. zosta³o og³oszone Rozporz±dzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wy³±czenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz okre¶lenia warunków i wymagañ dotycz±cych u¿ywania tych statków.

Skrótowe omówienie najistotniejszych zmian na stronie AP: http://www.aerokl...matorskie/

Pe³ny tekst do pobrania tu: http://dziennikus...2013/440/1

Jest to akt o tyle dla nas istotny, gdy¿ dotyka miêdzy innymi niektórych kwestii latania modelami oraz ubezpieczenia OC:
Za³±cznik 6 - Modele lataj±ce oraz bezza³ogowe statki powietrzne o maksymalnej masie startowej (MTOM) nie wiêkszej ni¿ 25 kg, u¿ywane wy³±cznie w operacjach w zasiêgu wzroku. Niektórzy twierdz±, ¿e zgodnie z tym za³±cznikiem latanie modelem FPV, który odleci poza zasiêg wzroku pilota jest nielegalne. My¶lê, ¿e zainteresowani powinni zapoznaæ siê z tym aspektem ¿eby nie by³o niespodzianek.

Za³±cznik 7 - Wymagania dotycz±ce ubezpieczenia odpowiedzialno¶ci cywilnej osób eksploatuj±cych statki powietrzne, o których mowa w § 2 rozporz±dzenia, oraz minimalne wysoko¶ci sum gwarancyjnych tego ubezpieczenia. Wygl±da na to, ¿e ka¿dy lataj±cy modelem musi mieæ ubezpieczenie OC, a lataj±c modelem powy¿ej 5 kg suma ubezpieczenia nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 3000SDR czyli ok. 14200 PLN.

O¿ywiona dyskusja w temacie na PFM: http://pfmrc.eu/i...e__st__220
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Quba
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 21:04
Awatar

modelarz


Postów: 56
Data rejestracji: 28.05.13

Dziêki dziêki za poruszenie tematu Smile - warto, ¿eby ka¿dy sobie to przeczyta³. W±tpiê osobi¶cie w to, ¿e kto¶ podejdzie i zapyta siê o ubezpieczenie, ale istnieje taka mo¿liwo¶æ, bo pañstwo szuka cichych ¼róde³ek, a modelarze mogliby okazaæ siê dobrym interesem! Ciekawe kto z lataj±cych FPV siê zastosuje... Smile)
Bf 109 ACES
i du¿o ma³ych silników.. Pfft
 
magneto
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 23:16
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

pewnie nikt z lataj±cych FPV siê nie zastosuje ,latanie FPV przeczy idei latania w zasiêgu wzroku zw³aszcza lataj±c w goglach na oczach,jedyny plus zmian w prawie to to ¿e pojawi³y siê jakie¶ sensowne ubezpieczenia
 
robloz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 29.03.2014 21:37
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Dotyczy zw³aszcza latania FPV.
http://www.ulc.go...at_uav.pdf

Zawsze uwa¿a³em, ¿e latanie np. 14km od lotniska to przesada, a ju¿ kilka km. w górê (by³y przypadki na 4-5km) to ju¿ g³upota.
Edytowane przez robloz dnia 30.03.2014 10:03
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
magneto
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 11:32
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Zmiany ,zmianami,ale mam pytanie o to jak,czy zmieni³y siê strefy kontrolowane nad P³ockiem i okolicami.Chodzi mi o okolice S³upna.Poniewa¿ widok samolotów pasa¿erskich na których wyra¿nie mogê odczytaæ oznaczenia i policzyæ okna sta³ siê codzienno¶ci±.
Robert trzeba bêdzie zaprogramowaæ autopilota do wysoko¶ci max 100m i popylaæ miêdzy drzewami
 
Jantar
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 13:01
Awatar

modelarz


Postów: 41
Data rejestracji: 06.09.09

Tu nie chodzi o zmiany stref. Po prostu przy podej¶ciu na kierunku 08 w Modlinie z k±ta podej¶cia wynika wysoko¶æ w naszych okolicach ok 2 - 2,5 tys m, a wiêc dosyæ nisko jak na du¿e samoloty.

Pozdrawiam OK
 
Piotr K
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 18:55
Awatar

modelarz


Postów: 294
Data rejestracji: 23.10.10

Wiem co¶ o tym, czasami dok³adnie nad moim domem przelatuj± tak nisko, ¿e mo¿na odczytaæ napisy.
Piotr Kubiak
 
magneto
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 19:06
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

To jaka jest u nas strefa chodzi mi o oznaczenie ,i do jakiej wysoko¶ci mo¿na lataæ.Wiem ¿e istniej± odpowiednie mapy z oznaczeniami tych stref,ale odczytanie ich to czarna magia dla mnie.Mo¿e Jantar co¶ wyja¶ni jak je odczytaæ
 
magneto
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 10:33
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Ostatnio coby by³o bezpieczniej dla mnie ,wykupi³em ubezpieczenie oc.Niestety musia³em zapisaæ siê do stowarzyszenia paralotniarzy ¿eby jako¶ sensownie siê ubezpieczyæ.Na forum FPV przetacza siê temat ubezpieczeñ i na dzieñ dzisiejszy jest to najlepsza opcja.A mo¿e Wy macie jakie¶ do¶wiadczenia odno¶nie ubezpieczeñ?
 
SlavikS
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 13:58
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Ja mam OC w Alianz. Niby polisa obejmuje zabawki RC, ale diabe³ mo¿e tkwiæ w szczegó³ach. Wys³a³em dzi¶ zapytanie do Alianz - ciekawe co odpowiedz±. Dodatkowo dzwoni³em do swojej agentki w PZU - ma rozeznaæ sprawê. Dam znaæ jak co¶ wiêcej bêdê wiedzia³.
Jarek - rzuæ wiêcej szczegó³ów nt. Twojej polisy. Co, gdzie, za ile ....
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 20:54
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

A ja mam polisê w UNIQA TU S.A. - OC w ¿yciu prywatnym - zakresem ochrony objêta jest odpowiedzialno¶æ OC z tytu³u uprawiania sportu - modelarstwo lotnicze.
Suma ubezpieczenia: 50 000 PLN
Miejsce ubezpieczenia: terytorium Polski.
Kwota sk³adki: 149 PLN
Edytowane przez Andy dnia 14.04.2014 20:58
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
magneto
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 15.04.2014 11:01
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

polisa zawarta w Ergo hestia. Zakres ca³y ¶wiat suma ubezpieczenia 1.200.000pln.opcja 2 rozszerzona sk³adka 115pln.Plus sk³adka cz³onkowska w Polskim Towarzystwie Paralotniowym 40 pln
tu jest w±tek jak kto¶ chce poczytaæ http://rc-fpv.pl/...mp;start=0
 
SlavikS
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 15.04.2014 20:55
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Dzi¶ dosta³em odpowied¼ z Alianz - cytujê:
"Witam,
Zgodnie z owu szkody spowodowane przez modele lataj±ce do 5 kg s± objête ubezpieczeniem OC w ¿yciu prywatnym.

Z wyrazami szacunku,

£ukasz Dutkowski
Specjalista ds. obs³ugi ubezpieczeñ maj±tkowych
Centrum Operacyjnej i Telefonicznej Obs³ugi Klienta"


Ciekawe co zrobi PZU bo swoim pytaniem wprawi³em agentkê w konsternacjê - napisa³a do centrali Grin
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
magneto
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 04.05.2014 10:08
Awatar

modelarz


Postów: 251
Data rejestracji: 21.11.09

Analizuj±c temat osobi¶cie i bior±c pod uwagê wasze wszystkie komentarze w tym w±tku doszed³em do wniosku, ¿e najlepsze jest PSP.

Opiszê jak to wygl±da:

Wchodzimy na https://peespe.ho... , zak³adamy konto, logujemy siê, klikamy ¿e chcemy sk³adkê, nastêpnie klikamy ¿e chcemy ubezpieczenie. Przyjd± 2 maile z numerem konta i pozosta³ymi danymi. Od razu mo¿emy drukn±c sobie PDF-a z systemu z polis± w której jest informacja ¿e jest wa¿na w okresie 1.03.2014r. - 28.02.2014r. ale od pó³nocy kolejnego dnia po op³aceniu sk³adki cz³onkowskiej i sk³adki ubezpieczenia.
2 dni pó¼niej dosta³em e-maila potwierdziaj±cego, ¿e zaksiêgowano moj± wp³atê, a w systemie ZEFIR widoczna jest flaga "TAK" w kolumnie z op³at± Wink Wszystko dzieje siê automatycznie, wiêc nie trzeba nigdzie dzwoniæ, dowiadywaæ siê, niczego podpisywaæ, nigdzie je¼dziæ - dla mnie to du¿y plus.

Ja wybra³em wariant 2 rozszerzony
Edytowane przez magneto dnia 04.05.2014 10:10
 
SlavikS
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 05.05.2014 07:34
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Faktycznie wygodnie. Ja dr±¿ê temat w PZU i Alianz Smile

Jest jeszcze alternatywa - ubezpieczenie grupowe przez Aeroklub: http://www.aerokl...elarskich/

W skrócie wygl±da to tak, ¿e Aeroklub za 300 z³ rocznie ubezpiecza wszystkich cz³onków sekcji modelarskiej. Nie wiem ilu nas zosta³o w AZM. My¶lê, ¿e cz³onek stowarzyszony to te¿ formalnie cz³onek, wiêc mo¿e wysz³oby sporo taniej gdyby¶my siê na tê polisê zrzucili.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Piotrek B
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 05.05.2014 09:25
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

SlavikS napisa³/a:
Faktycznie wygodnie. Ja dr±¿ê temat w PZU i Alianz Smile

Jest jeszcze alternatywa - ubezpieczenie grupowe przez Aeroklub: http://www.aerokl...elarskich/

W skrócie wygl±da to tak, ¿e Aeroklub za 300 z³ rocznie ubezpiecza wszystkich cz³onków sekcji modelarskiej. Nie wiem ilu nas zosta³o w AZM. My¶lê, ¿e cz³onek stowarzyszony to te¿ formalnie cz³onek, wiêc mo¿e wysz³oby sporo taniej gdyby¶my siê na tê polisê zrzucili.


No ja jeszcze jestem w AZM. Zaraz poczytam warunki.
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
SlavikS
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 22.05.2014 22:05
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Zakoñczy³em dr±¿enie tematu ubezpieczenia OC Smile

Wyniki moich dociekañ:
1) Polisa OC w Alianz - dostawa³em ró¿ne ciekawe odpowiedzi na zadawane pytania, ale finalnie wychodzi na to, ¿e polisa w Alianz jest niewiele warta. Poniewa¿ OWU nie definiuje wprost uprawiana modelarstwa prosi³em aby na polisie by³a zwarta stricte klauzula o tre¶ci: "Polisa obejmuje odpowiedzialno¶æ cywiln± za szkody powsta³e w zwi±zku z eksploatacj± statków powietrznych - zdalnie sterowanych modeli lataj±cych o masie startowej nie przekraczaj±cej 5 kg - w rozumieniu ustawy Prawo lotnicze. Polisa obejmuje udzia³ w zawodach modelarskich i pokazach dla publiczno¶ci."

Cytujê odpowied¼ agenta:
"Nie mo¿emy równie¿ wpisaæ na polisie zakresu, o którym Pan pisze. Zakres jest zdefiniowany w naszych OWU i nie ma mo¿liwo¶ci modyfikacji tych zapisów. Obejmuje on amatorskie u¿ytkowanie modeli lataj±cych jednak zgodnie z paragrafem 7, pkt. 1 ppkt "p" ubezpieczenie nie obejmuje szkód powsta³ych w zwi±zku z wyczynowym lub zawodowym uprawianiem sportu, rozumianym jako regularne lub intensywne treningi, przy jednoczesnym udziale w zawodach, imprezach sportowych, obozach kondycyjnych i szkoleniowych, równie¿ w ramach przynale¿no¶ci do klubów sportowych, zwi±zków i organizacji sportowych, niezale¿nie od faktu czerpania dochodu z uprawnianej dyscypliny sportu;"

2) Polisa OC w PZU - opar³o siê o centralê, ale finalnie moja agentka uzyska³a zgodê na zawarcie polisy OC w ¿yciu prywatnym, która obejmuje swoim zakresem u¿ytkowanie modeli do 5 kg. W postanowieniach dodatkowych na polisie mam zapis taki jak chcia³em - cytowany wy¿ej - co mnie na dzi¶ satysfakcjonuje. Nie latam modelami powy¿ej 5 kg Smile
Sk³adka za polisê z sum± gwarancyjn± 100 tys z³ wynios³a mnie 46 z³ rocznie.

3) Na modele powy¿ej 5 kg na tê chwilê nie ma alternatywy poza ubezpieczeniem grupowym przez Aeroklub. W PZU na model powy¿ej 5 kg przys³ali mi formularz jak na ubezpieczenie normalnego samolotu Grin

To tyle w temacie. Gdyby kto¶ by³ zainteresowany tak± polis± w PZU mogê daæ namiary na agenta, który jest ju¿ w temacie i nie bêdzie robi³ du¿ych oczu jak bêdziecie t³umaczyæ o co chodzi Wink - info na PW.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 07:34
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

No to widzê, ¿e oferta PZU jest bardzo konkurencyjna w stosunku do polisy UNICA S.A. (150.- do 46.-), zawiera stosowny zapis w polisie o odpowiedzialno¶ci OC zwi±zanej z uprawianiem sportu modelarstwo lotnicze, no i na dok³adkê kwota odpowiedzialno¶ci jest równie¿ o wiele bardziej atrakcyjna (100 000.- / 50 000.-).
To ja poproszê o kontakt na PW do tego agenta co jest ju¿ w temacie. A jak pisa³e¶ jaki¶ wniosek do Centrali o zawarcie ubezpieczenia to te¿ mo¿esz zapodaæ.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
AQUARIUS
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 09:52
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Ja równie¿ poproszê. Jako¶ nie wierzê w skuteczno¶æ polis (jakichkolwiek), ale bêdê spokojniejszy i na pewno u³atwi np. udzia³ w pokazach na naszym lotnisku.
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
Piotrek B
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 10:01
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

AQUARIUS napisa³/a:
Ja równie¿ poproszê. Jako¶ nie wierzê w skuteczno¶æ polis (jakichkolwiek), ale bêdê spokojniejszy i na pewno u³atwi np. udzia³ w pokazach na naszym lotnisku.


B³±d! By³a sytuacja taka, ¿e ¿e kto¶ komu¶ rozbi³ modelem nadajnik na zawodachco ? Oddali za naprawê co do grosza, a to by³o sporo...
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
Przeskocz do forum:
statystyka