Zobacz temat
RC P³ock :: Sprawy bie¿±ce :: Umawiamy sie na latanie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
Modelarnia - pracownia
AQUARIUS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 11:26
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Nie ukrywam, ¿e do napisania tego tematu sk³oni³a mnie trochê moja w³asna sytuacja lokalowa, która w ostatnich dniach dosyæ niebezpiecznie siê zmieni³a. Otó¿ prawdopodobnie w ci±gu najbli¿szych miesiêcy lub nawet tygodni bêdê siê musia³ po¿egnaæ ze swoim warsztatem - to ju¿ prawie pewne. Spó³dzielnia szykuje na ten rok sporo prac remontowo budowlanych, które poskutkuj± m.in. likwidacj± ¶cianek miêdzy klatkami. By³ porz±dek - bêdzie syf i z³odziejstwo , jak za starych ku¼wa "dobrych" czasów - mieszkam tu od zawsze i wiem jak to kiedy¶ by³o! ¯al cokolwiek bêdzie w piwnicy zostawiæ, bo po prostu zniknie. Tak czy siak muszê siê zwin±æ i nie bardzo mam dok±d. A, ¿e sprzêtu i materia³ów mam nagromadzone tyle, ¿e mo¿na by ma³± modelarniê wyposa¿yæ to chcia³bym zorganizowaæ niewielk± pracowniê, gdzie we w miarê cywilizowanych warunkach móg³bym z tym wszystkim siê przenie¶æ. Oczywi¶cie naj³atwiej by³oby co¶ wynaj±æ, ale to oznacza na pewno niema³e koszty. Powiedzmy, ¿e jestem w stanie zap³aciæ za media, ale czynsz za pomieszczenie, które ma s³u¿yæ do wieczornego "d³ubania", a nie zarabiania i to w sytuacji, gdzie ka¿da wydana na modele z³otówka jest przemy¶lana z 10 razy?

Z tego co wiem to wiêkszo¶æ kolegów aktywnych na forum dysponuje swoimi warsztatami, a ostatnia modelarnia na Podolszycach przesta³a istnieæ parê lat temu, jednak mimo wszystko chcia³bym podpytaæ, czy byliby zainteresowani podjêciem na nowo tematu takiej pracownio-modelarni. Mo¿e to w sytuacji, kiedy nasza aktywno¶æ modelarska z roku na rok maleje by³by jaki¶ impuls do wspólnego zadzia³ania. Korzy¶ci widzê du¿e: wymiana do¶wiadczeñ w jednym miejscu, którego tak naprawdê nam brakuje, mo¿liwo¶æ wymiany i po¿yczania sprzêtu (ja sam mam sporo materia³ów, ploter, porz±dny kompresor, pompê pró¿niow± i chyba trochê do¶wiadzczenia, którym bym siê z chêci± podzieli³ w praktyce a nie tylko na zdjêciach), mobilizacja niezdecydowanych Smile, - choæ z tym ostatnim to jest grubszy temat i raczej na przysz³o¶æ. No i jest jeszcze trochê sprzêtu na zawody, który te¿ musi znale¼æ swoje miejsce...

Pomy¶lcie proszê. Mo¿e kto¶ ma gdzie¶ na oku instytucjê, która przygarnê³a by pod swój dach kilku zapaleñców? Mogê siê podj±æ pisania listów z pro¶bami do spó³dzielni, klubów, obiektów, szkó³, urzêdów, ale w pojedynkê to siê mija z celem. Mam ochotê podzia³aæ, ale w grupie - jak wiecie potrafimy siê spi±æ i zorganizowaæ, a grupa zawsze jest traktowana z wiêksz± atencj± i ma wiêksz± si³ê przekonywania.

Zorganizowanie takiej pracowni w³asnymi si³ami to by³oby co¶.
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
robloz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 11:51
Awatar

Moderator


Postów: 2366
Data rejestracji: 19.05.08

Ja te¿ kiedy¶ my¶la³em o takim miejscu, zw³aszcza, ¿e modeli przybywa i nie bardzo jest gdzie je trzymaæ. Koszt roz³o¿y³by siê na mo¿e kilka osób pod warunkiem, ¿e dany lokal by³by w sensownej od³eg³o¶ci. Tylko, ¿e z centrum to by by³o chyba tylko nas dwóch, a jazda na podole mija siê z celem. Popytam w¶ród znajomych mo¿e kto¶ dysponujê takim lokalem.
Edytowane przez robloz dnia 19.01.2016 11:52
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
AQUARIUS
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 12:25
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Co do lokalizacji to sprawa drugorzêdna - wiadomo im bli¿ej tym lepiej. Najwa¿niejsze ¿eby znale¼li siê zainteresowani - Robert rozumiem, ¿e wchodzisz w to?
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
robloz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 12:38
Awatar

Moderator


Postów: 2366
Data rejestracji: 19.05.08

Wprawdzie modelarniê mam, ale jakby siê co¶ sensownego znalaz³o to raczej tak. Nie wszystko mogê zrobiæ u siebie.
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
lopez 16
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 15:34
Awatar

modelarz


Postów: 628
Data rejestracji: 04.09.08

Ja te¿ od d³u¿szego czasu my¶lê o takim miejscu. Nawet mia³em pomys³ ¿eby otworzyæ modelarniê dla dzieciaków ale to grubszy temat. My¶lê ¿e kilka osób by siê znalaz³o Wink
Edge 2.20 - w budowie
Xeno multiplex
Flamingo
Hydroboat
 
AQUARIUS
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 19.01.2016 16:50
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Tu nie ma co my¶leæ tylko trzeba dzia³aæ - ju¿ widzê jednego kandydata na instruktora mamy. Trzeba tylko mieæ na wzglêdzie, ¿e do pracy z dzieciakami trzeba mieæ ukoñczony kurs instruktora modelarstwa. W tym roku taki kurs bêdzie robiony na ¯arze (niestety strasznie daleko) chyba 18-20 marca. Ja przegapi³em temat bo listopadzie ub roku taki kurs by³ robiony naw Aeroklubie we W³oc³awku i trzeba by³o skorzystaæ...

Adminów proszê o przeniesienie tematu, tak ¿eby by³ widoczny bez logowania - bo jak na razie to niepokoj±co ma³o ods³on i jeszcze mniej odpowiedzi widzê, a nie wierzê, ¿eby temat nie by³ warty zastanowienia.
Edytowane przez AQUARIUS dnia 20.01.2016 00:59
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
Piotrek B
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 13:23
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

Jestem na tak, ale temat my¶lê ciê¿ki. To musi byæ miejsce gdzie mo¿na trochê poha³asowaæ, trochê posmrodziæ, dobrze jakby by³o ciep³o w zimê. No i musi byæ chyba pod jakim¶ nadzorem, a jednocze¶nie z w miarê dobrym dostêpem dla wszystkich zainteresowanych o ró¿nych porach. Mo¿e byæ problem z takim miejscem.

A mo¿e jaka¶ stodo³a z kawa³kiem pola do oblotów od razu. ¯arcik takiPfft
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
SlavikS
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 14:41
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Temat przesuniêty.
Ja modele mam gdzie robiæ, no i mieszkam poza miastem, wiêc raczej odpadam, ale trzymam kciuki. Jak trzeba bêdzie w czym¶ pomóc - pomogê. Ja sugerujê porozmawiaæ z Panem Wojtkiem - mo¿e wykroi³by parê metrów ze swojej modelarni albo pogada³ z dyrektorem domu kultury o rozszerzeniu dzia³alno¶ci o modele lotnicze. Ta opcja wydaje mi siê najbardziej realna. Musia³o by byæ pewnie za³o¿enie, ¿e jakie¶ dzieciaki bêd± mog³y chodziæ na zajêcia.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
mati_2025
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 14:51
Awatar

modelarz


Postów: 25
Data rejestracji: 03.07.15

Fajna sprawa. Ja z chêci± bym pod³uba³ co¶ czasem ale nie mam gdzie nawet ;( . za dzieciaka chodzi³em na modelarnie na Podolszycach do Pana Krzyska Wink. Wydaje mi sie ze ten lokal stoi ci±gle pusty od tamtego czasu. Mozna by porozmawiaæ z spó³dzielnia i zapytac o jakis wynajem i ile co¶ takiego by kosztowa³o. Tez juz nie mieszkam na Podolszycach ale zawsze mozna dojechac Wink
 
AQUARIUS
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 15:13
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Napisa³em do klubu osiedlowego £ukasiewicza (to klub spó³dzielni), w tym tygodniu planujê te¿ przedstawiæ temat w Orlen Arenie. Do P. Krzywiñskiego mogliby¶my siê przejechaæ, ale jestem ciekaw, czy on jeszcze pracuje w SDK i w jakich godzinach? Rozmawia³em te¿ z pani± z kó³ka plastycznego Pokisu - obieca³a podpytaæ "wy¿ej".

Z tym ¿e tutaj ca³y czas pojawia siê jeden zasadniczy problem - ludzie s³ysz±c modelarnia - my¶l± od razu, ¿e chcemy poprowadziæ kó³ko dla dzieci - a tak jak pisa³em wcze¶niej - nie do koñca o to chodzi, przynajmniej mi. Trzeba mieæ na wzglêdzie, ¿e to mo¿e byæ g³ówny warunek powo³ania takiej modelarni. Pytanie czy byliby chêtni bawiæ siê w instruktorów - to siê wi±¿e z dodatkowymi obowi±zkami (i czasem który na to trzeba przeznaczyæ), ale gdyby kilku z nas mia³o takie uprawnienia to mogliby¶my siê jako¶ wymieniaæ?


"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
SlavikS
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 17:51
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Je¿eli lokal mia³by byæ bezp³atny w ramach dzia³alno¶ci jakiego¶ klubu osiedlowego, SDK, POKiS'u (choæ to mi nie bardzo przystaje do dzia³alno¶ci kultury i sztuki) to na 100% trzeba zak³adaæ prowadzenie zajêæ dla dzieciaków. To jest fajna sprawa - ka¿dy z nas wspomina swojego instruktora pasjonata Smile Od czego¶ trzeba zacz±æ nawet bez uprawnieñ instruktorskich - to mo¿na uzupe³niæ. Modelarnia wpisuje siê w dzia³alno¶æ Aeroklubu, wiêc mo¿na by rozwa¿aæ jaki¶ maria¿ AZM i takiej instytucji osiedlowej - my¶lê, ¿e ³atwiej by³oby co¶ takiego za³atwiæ. Modelarnia pod egid± AZM prowadzona przez instruktorów z AZM (szkolenia instruktorskie organizuje AP) w klubie osiedlowym. Na prowadzenie modelarni kasy z AZM nie bêdzie, wiêc trzeba za³o¿yæ (przynajmniej na pocz±tek), ¿e AZM daje instruktorów (modelarze spo³ecznie w zamian za mo¿liwo¶æ korzystania z lokalu), klub osiedlowy daje lokal i ewentualnie jakie¶ pieni±dze na materia³y do zajêæ dla dzieciaków. Zajêcia mo¿na by by³o prowadziæ rotacyjnie. My¶lê, ¿e ka¿dy kto ma pojêcie o budowie modeli i nadawa³by siê na instruktora wykroi kilka godzin w miesi±cu. Ludzie do prowadzenia zajêæ to klucz do powodzenia takiego przedsiêwziêcia - bez tego nawet nie ruszajmy tematu. Jakby co ja siê piszê Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
lopez 16
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 20.01.2016 21:58
Awatar

modelarz


Postów: 628
Data rejestracji: 04.09.08

Dok³adnie z modelarni± na podolach by³o tak samo. Pan Walecki w³o¿y³ w ni± du¿o serducha ale zabrak³o czasu i wszystko pad³o... Te¿ jestem za
Edge 2.20 - w budowie
Xeno multiplex
Flamingo
Hydroboat
 
Andy
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 21.01.2016 09:02
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Trzymam kciuki za sukces w temacie - OK
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
AQUARIUS
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 21.01.2016 14:26
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

A mo¿e w jakiej¶ parafii zapytaæ, jak widaæ mo¿na i w ko¶ciele modelarniê za³o¿yæ:
http://www.sielat.../index.php

"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
SlavikS
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 11:52
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

S³owo od Pana Stanis³awa.
Modelarnia na Podolszycach to by³ maria¿ trzech podmiotów - AZM, MSM i PSS. Na pocz±tku modelarniê prowadzi³ Jerzy Wojtczak. Jak zgin±³ w wypadku to modelarniê przej±³ Krzysiek Walecki, a potem to ju¿ wiecie. ¯eby modelarnia wypali³a to musz± byæ ludzie, którzy czy siê wali czy pali bêd± w terminie, w którym maj± byæ zajêcia przychodziæ. Jak siê pracuje w zawodzie to jest ciê¿kie do pogodzenia i wcze¶niej czy pó¼niej obowi±zki zawodowe prowadz± do tego, ¿e instruktorzy siê wykruszaj±, a modelarnia pada, wiêc jak na powa¿nie chcecie my¶leæ o modelarni z zajêciami dla dzieciaków to musi byæ to przemy¶lana decyzja i zobowi±zanie na d³ugi czas.
Generalnie Pan Stanis³aw uwa¿a, ¿e to nie wyjdzie i ¿eby¶my sobie z tym dali spokój. Wygl±da na to, ¿e metoda d³ubania na w³asn± rêkê wtedy kiedy ma siê czas i ochotê najlepiej siê sprawdza.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
robloz
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 14:44
Awatar

Moderator


Postów: 2366
Data rejestracji: 19.05.08

Generalnie Pan Stanis³aw uwa¿a, ¿e to nie wyjdzie i ¿eby¶my sobie z tym dali spokój. Wygl±da na to, ¿e metoda d³ubania na w³asn± rêkê wtedy kiedy ma siê czas i ochotê najlepiej siê sprawdza.


Niestety ja te¿ tak uwa¿am. Marcin napisa³ na pocz±tku, ¿e poszukuje pomieszczenia do d³ubania, a sprawa modelarni jako¶ wysz³a sama. My¶lê, ¿e gdyby uda³o siê znale¿æ takie pomieszczenie to i tak niejednemu m³odemu modelarzowi by siê pomog³o, co do tego to jestem za.
Niestety chyba modelarnie takie jakie my znamy to przesz³o¶æ Sad Trzeba mieæ sporo czasu, bo chêci to mia³by ka¿dy. Ja np. w zesz³ym sezonie na lotnisku by³em mo¿e z 8 razy, opu¶ci³em nawet zawody esa. a co dopiero byæ na czas w modelarni ze dwa razy w tygodniu ( wiem jak wkurzony by³em jak instruktor siê nie zjawi³ na zajêcia)
Edytowane przez robloz dnia 23.01.2016 14:46
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
lopez 16
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 15:04
Awatar

modelarz


Postów: 628
Data rejestracji: 04.09.08

No ja te¿ tak uwa¿am. Oczywi¶cie je¿eli znajdzie siê miejsce to z chêci± siê tam przeniosê bo np toczenie w drewnie lub bawienie siê ¿ywic± w piwnicy nie zawsze podoba siê s±siadom Wink
Edytowane przez lopez 16 dnia 23.01.2016 15:04
Edge 2.20 - w budowie
Xeno multiplex
Flamingo
Hydroboat
 
AQUARIUS
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 20:36
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Generalnie Pan Stanis³aw uwa¿a, ¿e to nie wyjdzie i ¿eby¶my sobie z tym dali spokój.

Bez obrazy, ale do¶wiadczonemu modelarzowi powinno chyba najbardziej zale¿eæ na przekazaniu swojej wiedzy i do¶wiadczenia, wiêc nie rozumiem tych "dobrych rad", ale jako¶ mnie to nie dziwi...

Tak czy siak argument o typowej modelarni dla dzieci, który móg³by byæ kluczowy w przedstawieniu pomys³u instytucjom raczej leg³ w gruzach. Nie spodziewa³em siê w tej kwestii entuzjazmu, bo sam mam w±tpliwo¶ci czy da³bym radê siê w to zaanga¿owaæ. W parê osób by³oby ³atwiej - ale samemu siê z tym szarpaæ nie bêdê.

W takiej sytuacji nie bardzo mi przychodz± do g³owy jakie¶ sensowne argumenty - mo¿e jakby¶my za³o¿yli stowarzyszenie, by³oby nam ³atwiej wystêpowaæ jak sformalizowana grupa. Nawet pisanie pism by³oby ³atwiejsze i bez porównania bardziej wiarygodne. No i mogliby¶my siê ubiegaæ o jakie¶ ¶rodki na dzia³alno¶æ. Taki ruch niewiele kosztuje, a na pewno by³by mobilizuj±cy dla nas wszystkich. Koledzy z Krakowa za³o¿yli takie stowarzyszenie i z tego co rozmawia³em z Mirolkiem to fajnie to u nich funkcjonuje. Z reszt± mam wra¿enie, ¿e oni jako grupa dzia³aj± naprawdê prê¿nie.
Edytowane przez AQUARIUS dnia 23.01.2016 20:55
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
SlavikS
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 21:36
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Marcin,
Co Ty ci±gle z tym stowarzyszeniem? My przecie¿ jeste¶my stowarzyszeni w organizacji co siê nazywa AZM i z tego trzeba korzystaæ. Nie mam pojêcia czemu z uporem maniaka niektórzy traktuj± AZM jako organizacjê, od której trzeba siê koniecznie odci±æ. Praktycznie wiêkszo¶æ modelarzy aktywnie pisz±cych na tym forum jest cz³onkami AZM, a strona www odsy³a dzia³alno¶æ modelarsk± na nasz± stronê.
Na tê chwilê mamy tak± sytuacjê, ¿e AZM ma nowy statut. Na mocy statutu dzia³aj± w AZM sekcje specjalno¶ciowe - w tym modelarska. Na stronie AZM zosta³ opublikowany regulamin sekcji specjalno¶ciowych. Ja mam co do niego sporo uwag i w±tpliwo¶ci, które chcia³em omówiæ z Zarz±dem. Mimo wszystko uwa¿am, ¿e powinni¶my zacz±æ budowaæ dobrze dzia³aj±c± sekcjê modelarsk± w ramach AZM bo to co jest na dzi¶ wygl±da op³akanie i jest nie do przyjêcia.
Pocz±tek roku zaskoczy³ mnie trochê nawa³em pracy i nie mogê siê teraz tematem zaj±æ bo ju¿ i tak zarywam nocki na skoñczenie projektów. AZM te¿ ma na tapecie problem ze znowelizowan± ustaw± wg. której musia³by zap³aciæ podatki, na które aeroklubu nie staæ, wiêc temat sekcji specjalno¶ciowych to temat drugorzêdny.
Jak siê trochê uspokoi wrócê do tematu. W ramach dzia³ania sekcji musimy zrobiæ zebranie, wybraæ w³adze i ustaliæ program dzia³ania na ten rok.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
AQUARIUS
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 23.01.2016 22:49
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Jako stowarzyszenie mogliby¶my siê ubiegaæ o ¶rodki z funduszy unijnych (Artbem tak robi), startowaæ w konkursach grantowych oraz ubiegaæ siê o 1% podatku. Poza tym stowarzyszenie ³adnie brzmiSmile
Po co mi sekcja modelarska i regulamin sekcji specjalno¶ciowej, skoro w studwudziestotysiêcznym mie¶cie nie ma nawet jednej modelarni z prawdziwego zdarzenia? Jak do tej pory nie by³ to dla mnie problem, ale niebawem bêdzie. AZM mi w tym nie pomo¿e, bo ma poprostu wa¿niejsze problemy.
I jeszcze jedna kwestia
Praktycznie wiêkszo¶æ modelarzy aktywnie pisz±cych na tym forum jest cz³onkami AZM
- czyli ilu, trzech czy czterech - trochê ma³o...

Zebranie - jak najbardziej.
Edytowane przez AQUARIUS dnia 23.01.2016 22:53
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Moja ma³a modelarnia Inne 5 30.10.2017 18:12
Modelarnia Pana Krzywiñskiego Inne 4 05.10.2009 15:25
statystyka