Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go嗆(ci)
 Drukuj temat
5 x 瘸rowy COX - czyli skarb z pude趾a
AQUARIUS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 23.07.2018 22:15
Awatar

modelarz

Post闚: 1404
Data rejestracji: 07.10.08

Jaki czas temu S豉wek podarowa m niewielkie pude趾o z brudym, t逝stym 瞠lastwem.
"Masz - m闚i - to jaki z這m, mo瞠 co Ci si przyda". Okaza這 si, 瞠 w pude趾u (z reszt po jakim czeskim silniku) by這 pi耩 niewielkich silnik闚 spalinowych kilka 鈍iec, jakie klucze i w篹yk. Stan tego wszystkiego by raczej mizerny wi璚 po wst瘼nych ogl璠zinach i zalaniu jak捷 rop i WD40 pude趾o pow璠rowa這 na dno warsztatu. Jaki miesi帷 temu pude趾o znowu wpad這 mi w r璚e i od tego momentu zacz窸a si moja przygoda z ameryka雟k mark COX! Tak w豉郾ie . Okaza這 si, 瞠 闚 niepozorny kartonik sta si na wiele lat - my郵, 瞠 spokojnie na ponad 30 - kapsu陰 czasu, w kt鏎ej spocz掖 skarb nast瘼uj帷y (ju cz窷ciowo umyte):

images90.fotosik.pl/4/adbfa7eed05f561f.jpg

- silniki 1 i 3 - COX Medalion 0.15 o pojemno軼i 2,5 ccm,
- silniki 2 i 5 - COX Medalion 0.09 o pojemno軼i 1,5 ccm
- silnik nr 4 - COX Tee Dee - troch lepsza wersja tych powy瞠j.
- 鈍iece (cz窷 niedopakowana!)
- oryginalne klucze COXa

Zacz掖em sprawdza, czyta, szuka. Okazuje si , 瞠 COX to by這 co o czym za komuny 郾ili modelarze z ca貫go bloku wschodniego - doskona貫j jako軼i silniki z ca陰 mas dodatk闚 - prawdopodobnie w wi瘯szo軼i dost瘼nych raczej dla tzw. zachodu. Do嗆 powszechna jest opinia o niezawodno軼i i du瞠j 篡wotno軼i tych silnik闚. I ta 篡wotno嗆 w豉郾ie przekona豉 mnie do tego, 瞠by przynajmniej spr鏏owa tchn望 w sfatygowane, ale jak si p騧niej okaza這 w ca趾iem dobrym stanie motorki.
Na szcz窷cie w pude趾u by造 oryginalne klucze - bez nich demonta by豚y trudny, o ile w og鏊e mo磧iwy. Zacz掖em delikatnie rozkr璚a to co si da這 i czy軼i znanymi mi metodami. Na pocz徠ku rozkr璚enie by這 trudne, ale stosuj帷 r騜ne 鈔odki i lekkie podgrzewanie ma造m palnikiem (podkre郵am lekkie) uda這 si wi瘯szo嗆 rozkr璚i, poczy軼i (stara rycyna to masakra!) i skr璚i na olej After Run. Ka盥y z silnik闚 ma ca趾iem niez陰 kompresj i kr璚i si elegancko bez luz闚 i opor闚.
Z ka盥ym kolejnym wyczyszczonym silniczkiem ros豉 nadzieja, 瞠 mo瞠 jednak uda si je uruchomi! Czyta貫m, 瞠 COXy chodz najlepiej na paliwie z dodatkiem rycyny i sporej cz窷ci nitrometanu. Zmiesza貫m wi璚 to co mia貫m Contest 10 i paliwo Castor w proporcjach 50/50. Do tego dorobi貫m "profesjonalny" aparat zap這nowy i hamowni:

images92.fotosik.pl/4/fa3813596eb2f8f6.jpg

images91.fotosik.pl/4/b266949822f39a14.jpg

Najpierw silnik nr 2. Odpala貫m go jeszcze w piwnicy! Po kilku ksi捫kowych pr鏏ach silnik na kr鏒ko pali i zaraz gas. "Ale jest dobrze!" - my郵 sobie i r璚e si zaczynaj trz捷 sam nie wiem dlaczego. Ale czemu ga郾ie? Odkr璚i貫m iglic rozpylacza o 2 obroty wi璚ej (w instrukcji jest 3,5) i silnik ruszy jak z kopyta! Jakie by這 moje zdumienie - po wielu latach le瘸kowania z ma貫j metalowej konstrukcji wydoby si ryk (bo nie ma t逝mika!) i piwnica wype軟i豉 si znanym zapachem spalonej rycyny. Co wi璚ej, w miejscu gdzie go odpala貫m, o鈍ietlenie jest kiepskie, wi璚 w p馧mroku wida by這 w kana豉ch wylotowych cylindra pomara鎍zowy 瘸r 鈍iecy i palonego paliwa - ten widok mnie normalnie powali! A wi璚 CHODZI!!! Ha豉s i zapach by造 na tyle intensywne, 瞠 przenios貫m si z pr鏏ami na lotnisko, gdzie bez problem闚 ponownie odpali貫m silnik 2, a potem silnik nr 1 - ten z kolei ma na cylindrze taki pier軼ie s逝膨cy - jak mniemam - do regulacji obrot闚, cho jak si okazuje regulacja jest raczej umowna. Odpala貫m je nawet na samym paliwie Castor (metanol + rycyna)i te chodz! Odpalanie -rzecz jasna - z palca, bez rozrusznika- tak jak to drzewiej robi instruktor na modelarni!
Tak wi璚 1 i 2 chodz i to jak!

Czas na pozosta貫. W mi璠zyczasie zrobi貫m now hamowni, bo poprzednia rozlecia豉 si od wibracji no i zacz掖em w ko鎍u wywa瘸 鄉ig豉, co od razu wp造n窸o na wzrost obrot闚 i mniejsze wibracje. W ten weekend odpali貫m jeszcze bez problem闚 nr 3 - ale ma obroty!

Nr 4 to szczeg鏊ny przypadek. Poprzedni u篡tkownik pr鏏owa ratowa go po jakiej grubszej kraksie:

images91.fotosik.pl/4/f1fe7300346c20ca.jpg

Silnik mia p瘯ni皻y plastikowy element, w kt鏎y wkr璚ony jest ga幡ik i naprawa polega豉 na zalaniu tego jak捷 篡wic z w堯knem szklanym. Poza tym pot篹na warstwa starej rycyny zakleszczy豉 skutecznie wszystkie gwinty. Po usuni璚iu tej spoiny i kilku godzinach moczenia i czyszczenia silnik uda這 si w miar delikatnie roz這篡 na cz窷ci pierwsze.

images91.fotosik.pl/4/e45b4475c2618f80.jpg

Po nasmarowaniu i z這瞠niu kr璚i si pi瘯nie i jest kompresja. Tylko ten nieszcz瘰ny plastikowy ko軟ierz... Mo瞠 ma kto co podobnego na zbyciu?- stawiam dobr flach. Dosta to jedynie mog na ameryka雟kim Ebayu, co wcale nie jest ani prost i ani tani procedur. Jest te wersja aluminiowa tego elementu - r闚nie poza moim zasi璕iem. Prawdopodobnie po wymianie tego szczeg馧u silnik b璠zie r闚nie ca趾iem sprawny.

Ostatni z testowanych to Nr 5. Stawia spory op鏎 przy rozkr璚aniu. Oto dlaczego:

images92.fotosik.pl/4/f17498168ae51081.jpg

images90.fotosik.pl/4/af5af3281d0af4ba.jpg

Po doczyszczeniu i smarowaniu:

images91.fotosik.pl/4/a9525f42e21ab647.jpg

Po z這瞠niu trafi na hamowni. Wida, 瞠 ma ch耩 ale kaprysi - mianowicie odpala ale... w przeciwn stron(?????).
Po odpaleniu paliwo zamiast zasysa jest wysysane i silnik ga郾ie. Macie mo瞠 na to jaki spos鏏? Odwrotne kr璚enie 鄉ig貫m przy odpaleniu nie pomaga.

Jak widzicie, okazuje si, 瞠 czasem gdzie w czelu軼iach warsztat闚 spoczywaj modelarskie skarby, wystarczy je znale潭, troch pod逝ba i cz這wiek przenosi si do innego 鈍iata. A zapach spalonej rycyny-wiadomo o co chodzi. No i mam kilka ca趾iem dobrych silnik闚, kt鏎e na pewno nie trafi do kartonu na kolejne dzie軼i lat!

Do鈍iadczenie jakie zdoby貫m przy renowacji COX闚 jest bezcenne, tym bardziej, 瞠 moja wiedza w zakresie silnik闚 spalinowych jest wci捫 do嗆 niewielka. Tak wi璚 je郵i macie jakie wskaz闚ki to b璠 wdzi璚zny. Na dzie dzisiejszy 3 z pi璚iu silnik闚 chodzi bardzo przyzwoicie. Zamierzam wi璚 przynajmniej do dw鏂h z nich zbudowa modele, prawdopodobnie b璠 to modele ...na uwi瞛i. Tak, tak - do tego etapu na modelarni nie doszed貫m, wi璚 czas po 30 latach odrobi i t zaleg這嗆.

S豉wek - wielkie dzi瘯i!

W wolnej chwili wrzuc film z pracy silnik闚.
"Gdybym mia wybra, wola豚ym ptaki ni samoloty "
C. Lindberg

robloz
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 23.07.2018 22:43
Awatar

Moderator

Post闚: 1862
Data rejestracji: 19.05.08

No to mia貫 sporo zabawy z renowacj i jak s康z z opisu daj帷ej du穎 satysfakcji OK .
Ciekawe ile wsp馧czesnych silnik闚 by uda這 si doprowadzi do pracy po 30 latach le瘸kowania.
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.

AQUARIUS
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 23.07.2018 22:46
Awatar

modelarz

Satysfakcja b璠zie wi瘯sza, je郵i uda si cokolwiek na tym ulotniSmile
C. Lindberg

SlavikS
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 23.07.2018 23:29
Awatar

Administrator

Post闚: 1864
Data rejestracji: 20.05.08

Ca豉 przyjemno嗆 po mojej stronie. A serce si raduje, 瞠 te silniczki nie wyl康owa造 w koszu. Jak powiem mojemu instruktorowi - Panu Longinowi Kapu軼i雟kiemu, kt鏎y te silniki uratowa z by貫j modelarni i przechowa tyle lat w piwnicy to zapewne te b璠zie wniebowzi皻y Grin
Odno郾ie tego plastiku - mo瞠 uda這by si go wydrukowa na drukarce 3D? Musia豚ym mie wz鏎 瞠by to obrysowa.
I tak na marginesie to, o ile pami皻am, to te Cox'y lata造 na wie篡czce szybowca i tak zupe軟ie przypadkiem Wink tego szybowca mam w zupe軟ie niez造m stanie. Lata w nim radziecki sprz皻 Pi這t-2 albo Pi這t-4 i cz瘰to traci zasi璕. Pami皻am jak tego szybowca rowerami ganiali鄉y. Ten p瘯ni皻y plastik to chyba rezultat jednej z ucieczek. Brakuje statecznika poziomego i chyba kabinki, ale za to mam 2 pary skrzyde. Jak chcesz mie komplet do "o篡wienia" ch皻nie Ci go oddam i jak go ulotnisz to jeszcze flach albo sze軼iopaka postawi bo to b璠zie "CO"!
Na uwi篥 to to troch za ma貫 chyba jest.
Jak chcesz si bawi w uwi篥 to mam n闚ki sztuki MK-17 i model (chyba MIG) do renowacji, linki i r帷zka te si znajd Smile
Ja musz si wzi望 za Webry. No i mam jeszcze Radug. Tylko k. czasu brak Sad
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4

AQUARIUS
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 24.07.2018 09:19
Awatar

modelarz

W koszu?!?! A mnie ciarki przesz造! Co do plastiku to te my郵a貫m 瞠by to wydrukowa, gdzie w sieci nawet jest temat jak zapale鎍y ca貫 te silniki drukuj 3D - takie jakby makiety. Zdejm to i dostarcz Ci do pomierzenia fachowym okiem.
Co do motoszybowca to z ch璚i go obejrz. Akcesoria do uwi瞛i te jak najbardziej (uwi篥 ju zacz掖emWink)
Co do MK-17 to mam jedn sztuk od Ciebie, kupi貫m nawet specjalne paliwo na eterze (co 豉twe nie jest) ale chyba pr璠zej mi r瘯a odpadnie ni go uruchomi.... Cho po tych coxach to kto wie, mo瞠 jeszcze spr鏏uj.

Mo瞠 zrobimy kiedy jakie loty oldtimer闚?Smile To by這by co!
C. Lindberg

SlavikS
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 24.07.2018 12:13
Awatar

Administrator

Zawsze by problem z odpaleniem tych silnik闚. To silniki wysokopr篹ne i jak si 鈔uby kompresyjnej dobrze nie wkr璚i to mo積a si zaszarpa, a nie odpali. My strzykawk mu paliwo pod t這k lali鄉y na rozruch. Wpadnij do mnie to poka輳 Ci reszt historycznej skarbnicy Smile
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

AQUARIUS
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 24.07.2018 14:47
Awatar

modelarz

Wpadn wpadn-jak tylko chwilk znajd.
A macie mo瞠 jaki spos鏏 na ten egzemplarz co odpala w drug stron. Chyba nie ma mo磧iwo軼i, 瞠bym co odwrotnie skr璚i?
C. Lindberg

SlavikS
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 24.07.2018 15:23
Awatar

Administrator

Mo瞠 to silnik pchaj帷y Wink
Do鈍iadczenie z silnikami mam znikome, ale tak na logik to wydaje mi si, 瞠 za wcze郾ie mieszank 鈍ieca zapala. Spr鏏owa豚ym na innej 鈍iecy, a jak to nic nie da to mo瞠 daj podk豉dk pod g這wiczk ze 鈍iec 瞠by wyd逝篡 komor spalania.
Edytowane przez SlavikS dnia 24.07.2018 20:18
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

AQUARIUS
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 27.07.2018 08:21
Awatar

modelarz

Juras a gdzie Tw鎩 wpis?! Bo to dosy wa積e by這!
C. Lindberg

juras
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 27.07.2018 15:12
Awatar

modelarz

Post闚: 65
Data rejestracji: 15.05.09

Pami皻am, 瞠 za czas闚 Jawek, Komark闚 i Simson闚 jak tylko w陰czyli鄉y pierwszy bieg a motorower jecha do ty逝, to od razu rozbierali鄉y silnik i oddawali鄉y wa korbowy do regeneracji. Powodem by nadmierny luz, kt鏎y zmienia zap這n i silnik dostawa lewych obrot闚. Po tej operacji motorowerek je寮zi ju normalnie.
Ale tak sobie my郵, 瞠 w Twoim silniczku jest inny problem. Na wale g堯wnym nie ma aparatu zap這nowego i "platynek", kt鏎e mog造by si rozregulowywa o tych luz闚. Ja stawia豚ym na t這k, po mojemu mo瞠 by od innego modelu (za kr鏒ki). Zobacz czy b璠帷 w g鏎nym po這瞠niu czyli oko這2,,5 mm przed ko鎍owym suwem, kana wlotowy mieszanki i kana wylotowy gaz闚 po spr篹eniu s zas這ni皻e czy ods這ni皻e przez t這k, patrz帷 od do逝 w cylinder.

Przeskocz do forum: