Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
Mój przepis na Electro Combat
AQUARIUS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:16
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Jako, ¿e nie ma za bardzo chêtnych do kombacenia, to wzi±³em sprawê w swoje rêce i postanowi³em pope³niæ modelik do wlaki powietrznej. D³ugo siê nosie³m z zamiarem zrobienia modeliku w klasie ESA (ka³ub jako p³aska p³ytka, bebechy na wierzchu itd.), ale nie bardzo mi siê takowe modele podobaj±. Wolê co¶ sylwetkowego, z kad³ubem jak w normalnym samolocie - tak ¿eby trochê elektronike do ¶rodka schowac, a i aerodynamicznie bêdzie bardziej aligancko. Na pocz±tku my¶la³em o jakiej¶ pó³makiecie mustanga, ale do walki trzeba by³oby jakiego¶ messershmita albo Fw, a tu Grabo¶ swojego Me rozwali³, a mój me niestety lata³ ³±cznie 10 sekund... Dlatego zaproponowa³bym takiego 'no name', chodzi o zasadê i pilota¿ - tak, ¿eby spróbowaæ, jak bêdzie fajnie to mo¿na siê pokusic o makiety. Zamierzam wycinaæ elementy do niego na swojej maszynie cnc (póki chodzi!) i chcê od razu wyci±æ przynajniej dwa egzemplarze. Namówi³em kolegê Grabosia na taki model i trzymam go za s³owo. Gdyby daj Bo¿e temat wypali³, to nic nie stoi na przezskodzie, ¿eby wyci±æ tego wiêcej - to jet groszowa sprawa. Chcia³bym, ¿eby modele by³y w miarê takie same - dla wyrównania szans (chodzi g³ównie o napêd). Kto wie, moze zd±¿ymy do pokazów - to by³oby co¶-taka walka np. 4 modeli! Póki co proszê Wojtka o wrzucenie planów i w najblizszym czasie bêde wrzuca³ fotki i relacje z postêpu w pracach. Grabo¶ - nie wycofasz siê ju¿ AngryGrin

rcplock.pl/images/kombat/k1.jpg

rcplock.pl/images/kombat/k2.jpg

rcplock.pl/images/kombat/k3.jpg
Edytowane przez stawoj dnia 19.03.2009 22:36
 
SlavikS
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:25
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Marcin,
Jako, ¿e mój warsztat ostatnio opustosza³, a i napêdów siê warla po szufladach mogê siê przy³±czyæ do wycinanek. Nie lubiê co prawda modelów z depronu, ale co mi tam - wchodzê w ten temat - tnij i dla mnie Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
AQUARIUS
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:29
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Zara zara, jaki depron! To model kombinowany, depronu w nim jakie¶ 30%, za to przewidujê lotki z balsy - to powiniene¶ byæ usatysfakcjonowany.Wink Czyli x3. Mam nadziejê, ¿e to wogóle bêdzie lataæ...
 
Grabos
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:29
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

oczywi¶cie ¿e sie nie wycofam...Wink
a co do Messerschmita to bedzie jeszcze lata³Pfft
Edytowane przez Grabos dnia 19.03.2009 22:29
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
SlavikS
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:34
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Marcin,
Uspokoi³e¶ mnie Smile
Wys³a³em Ci na priva plany fighterka w dxf - to lata na pewno. Mo¿e co¶ takiego by wystruga³?

Jakby kto¶ by³ zainteresowany - plany tutaj:
www.ss.petronet.p...

Teraz zobaczy³em obrazki - podoba mi siê - ma szanse lataæ Smile
Edytowane przez SlavikS dnia 19.03.2009 22:42
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
AQUARIUS
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 22:46
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Che che , poczekaj na plany, ten mój nawet bêdzie podobny do tego co wys³a³e¶!
 
adi593
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 23:11
Awatar

modelarz


Postów: 87
Data rejestracji: 28.01.09

Je¶li jeszcze mo¿na to ja te¿ siê na te combaty chcia³bym dopisaæSmile tylko ¿e ja dopiero bym siê do was wszystkich do³±czy³ jak siê naucze dobrze lataæ. Ale mam nadziejê ¿e d³ugo z t± nauka mi nie zejdzie i do pikniku naucze siê z wami lataæ nimi.
Pozdrawiam,
Adrian

http://picasaweb....ian.adi593
 
Grabos
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 19.03.2009 23:16
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

no mi tez sie podoba ale wydaje mi sie ¿e aku jest za daleko powinien byc blizej silnika bo bedzie problem z wywazeniem
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
AQUARIUS
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 07:34
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Spoko , spoko, to nie pierwszy mój model, zwsze daje aku mniej wiêcej w ¶rodku ciê¿ko¶ci, ale jakby co to mu sie o³owiu dorzuci na ogon. Cool
Edytowane przez AQUARIUS dnia 20.03.2009 07:36
 
robloz
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 08:30
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Te¿ siê dopisujê do klubu, Mo¿na spróbowaæ.

S³awek, twój jest fajny , ale za du¿o roboty na combata -¿ywotno¶æ tych modeli jest raczej krótka.
Edytowane przez robloz dnia 20.03.2009 08:34
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
Grabos
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 10:12
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

robloz napisa³/a:
S³awek, twój jest fajny , ale za du¿o roboty na combata -¿ywotno¶æ tych modeli jest raczej krótka.

Co do kszta³u kad³uba to chyba obojetnie jaki bo Marcin ma wyciac cnc wiec to bez roznicy oby sie podoba³ no a skrzyd³a to juz wed³ug projektu Marcina profil symetryczny z rdzenia styro plus wzmocnienie z listwy sosonowej

P.S.Marcin martwi³e¶ sie ¿e nikt za bardzo nie chce a tu juz jest 5 osóbWink
Edytowane przez Grabos dnia 20.03.2009 10:19
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
stawoj
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 10:27
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

OK , to ja te¿ sie piszê na tego kombata, Wytnij i dla mnie zestaw.
Tylko mo¿e zanim powicinasz te pare sztuk to oblataj prototyp.
 
AQUARIUS
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 11:17
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Z ust mi to wyj±³e¶!
 
Grabos
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 11:20
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

No i super ekipa jak znalz³ 3 na 3Pfft
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
adi593
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 16:46
Awatar

modelarz


Postów: 87
Data rejestracji: 28.01.09

Teraz tylko ¿eby zrobi³o siê ciep³o to bêdzie mo¿na æwiczyæSmile I na piknik zrobimy niez³y podazGrinGrin
Pozdrawiam,
Adrian

http://picasaweb....ian.adi593
 
Grabos
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 23:35
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

Marcin uda Ci sie zrobiæ jedna sztuke prototypu na niedziele to bysmy zobaczyli jak lata i ewentualnie jakie poprawki zrobic??
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
AQUARIUS
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 26.03.2009 21:31
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

S³owo siê rzek³o, budowa ruszy³a. Na pocz±tek zrobiê i oblatam prototyp i na nim naniosê poprawki, potem wytnê pozosta³e. Juz poprawi³em trochê p³at - zwi±kszy³em rozp. do 900 mm i powiêkszy³em obie ciêciwy. Po wyciêciu pierwotnego p³ata jaki¶ taki ma³y mi siê wyda³...A pamiêtajac mojego me-109, to jako¶ siê cykam o obci±¿enie powierzchni.
rcplock.pl/images/kombat/4.jpg
Dla porównania ten p³acik po³o¿ony obok p³ata z mojego ostatniego akrobata
rcplock.pl/images/kombat/1.jpg
- trochê ma³y, koñcówki skrzyde³, mog± byæ nieskuteczne - no wiecie niskie warto¶ci liczby Reynoldsa i takie tam Wink
Teraz ten p³acik mam wolny (ten nieoklejony oczywi¶cie) jak kto¶ chce to mogê do sprezentowaæ: wymiary s± takie jak na planie Combata, tylko chyba ropiêto¶æ tu ju¿ zrobi³em 900mm. Jak komu¶ pasuje to mo¿e go do jakiego¶ ma³ego akrobata wykorzystaæ, lotki 20-25 mm, d¼wigar, sp³yw - takie jak na planie Combata
No ale do rzeczy -n a razie wyci±³em elelmenty ze styroduru i depronu czyli bry³ê kad³uba z ok³adzinami, centrop³at i stateczniki.
rcplock.pl/images/kombat/3.jpg
Wysz³o tak jak na fotce czyli aligancko. Ustawiaj±c maszynê zostaje mi sporo ma³ych kawa³ków materia³u z którymi nie bardzo jest co zrobiæ wiêc s³u¿± do testów:
rcplock.pl/images/kombat/2.jpg
Widaæ na tym przyk³adzie dok³adno¶æ wycinania maszyny (mog³o by byc dok³adniej...)

Szkoda, ¿e czasu wolnego nie za wiele, ale na pewno na zawody kilka modeli zrobimy, juz moja w tym g³owa! Jak na razie to siê modlê, ¿eby mnie s±siedzi z piwnicy nie popêdzili...Prototyp my¶lê na weekend za tydzieñ bêdzie gotowy. To tyle na razie.
Edytowane przez stawoj dnia 26.03.2009 21:58
 
Grabos
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 27.03.2009 14:14
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

Nie no super wystarczy posklejaæ "klocki lego"Pfft i model gotowy akurat do kombatów szybko i precyzyjnieSmile czekamy na oblot prototypaWink
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
AQUARIUS
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 17.04.2009 18:07
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Po d³u¿szej przerwie ruszy³a budowa combata. Zamierzam od razu zrobiæ mu dwa rodzaje skrzyde³: prostok±tne i trapezowe chcê sprawdziæ jak bêdzie siê zachowywa³o ka¿de z nich. Da³em spory wznios (B i C) wiadomo dolnop³at, nisko po³o¿ony ¶rodek ciê¿ko¶ci trzeba go wiêc choæ trochê ustateczniæ.
(fotka skrzydla)
rcplock.pl/images/kombat/montaz/11.jpg
Na pocz±tku mia³em robiæ bez wzniosu (A) tak by³oby ³atwiej go zbudowaæ, ale boje siê, ¿e model bêdzie ciê¿ko opanowaæ. Zastosowa³em wiêc ³±czniki ze sklejki i d¼wigary wklejane na zak³adkê czyli tak, ¿eby poszczególne kawa³ki d¼wigara by³y spi³owane i zachodzi³y na siebie.
(fotka lacznik skrzydel i dzwigar na zakladke)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/1.jpg

rcplock.pl/images/kombat/montaz/7.jpg

Dziêki temu skrzyd³o w miejscach po³±czeñ bêdzie du¿o mocniejsze. D¼wigar z listew 3x5mm a ³±cznik ze sklejki 3mm. Przy okazji poka¿ê swoj± metodê przenoszenia elementów na balsê lub sklejkê przy u¿yciu drukarki plujki. Drukujemy wybrane elementy (trzeba nadaæ im odpowiedni kontur np. w Corelu 0,5-0,7 mm) na folii do rzutników i zanim wyschnie dociskamy do sklejki lub balsy. Jak wyschnie mo¿na ten wydruk zwil¿yæ delikatnie spryskiwaczem i wtedy odbiæ proste i bardzo dok³adne. Potem pi³ka w³o¶nica w rêkê i wycinamy.
(fotki odbijanie 1,2,3)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/8.jpg

rcplock.pl/images/kombat/montaz/9.jpg

rcplock.pl/images/kombat/montaz/10.jpg

Nale¿y pamiêtaæ, ¿e drukujemy odbicie lustrzane. A wracaj±c do skrzyde³: w styropianowych elementach naci±³em szczelinê do ³±cznika, a styrodurowy kawa³ek p³ata rozci±³em na pó³ pamiêtaj±c o grubo¶ci ³±cznika.
(fotka szczelina)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/13.jpg

Potem ca³o¶æ sklei³em do kupy w kolejno¶ci: najpierw elementy z pianki,
(fotka klejenie pianek)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/5.jpg

potem wklei³em ³±cznik,
(fotka wklejanie lacznika)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/15.jpg

a na koñcu d¼wigary:
(fotka wklejanie ddwigarow)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/16.jpg

Najlepiej skrzyd³a podeprzeæ na koñcach, tak, ¿eby zachowaæ odpowiedni wznios. Potem doklei³em krawêd¼ sp³ywu z balsy 3x3 mm
(fotka krawêd¼ splywu)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/6.jpg

i skrzyd³a z grubsza gotowe.
(fotka gotowe skrzydla)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/2.jpg

Teraz klub
(fotka kad³ub przed klejeniem)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/3.jpg

- tu chyba sprawa jest prosta - posmarowaæ w miejscach styku (nie za mocno) przy³o¿yæ, roz³o¿yæ, chwile odczekaæ, z³o¿yæ i ¶cisn±æ ta¶m± malarsk±.
(fotka kad³ub sklejony)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/4.jpg

W tyle kad³uba przy wyciêciu na statecznik poziomy, trzeba wcze¶niej wkleiæ kawa³ek balsy 3mm ¿eby zrekompensowaæ ubytek pianki przy wycinaniu przez maszynê.
(fotka ubytek)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/14.jpg

Statecznik poziomy rozci±³em (na wyciêtym gotowym elemencie s± delikatnie naciête punkty), wklei³em balsê 4x6mm tak jak na fotce
(fotka statecznik poziomy)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/12.jpg

Te elementy klei³em na UHU POR, ale mo¿e byæ te¿ np. dragon, albo jaki¶ inny klej polimerowy - wa¿ne ¿eby szybko ³apa³ i by³ nie za ciê¿ki. No i na razie to by by³o na tyle. Kawa³ki styropianu i styroduru zaczynaj± powoli przypominaæ samolot.
(fotka wstêpny monta¿)

rcplock.pl/images/kombat/montaz/17.jpg

Jest szansa, ¿e zd±¿ê na 25.04!
Edytowane przez stawoj dnia 17.04.2009 20:48
 
AQUARIUS
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 24.04.2009 13:49
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Kolejne roboty przy combacie. Sklejony ad³ub z grubsza ociosa³em no¿ykiem.
(fotka kadlub struganie)

rcplock.pl/images/kombat/nn2.jpg

Potem papier ¶cierny najpier gruby, potem jakie¶ 280. Trzeba uwa¿aæ, ¿eby nie przeszlifowaæ na wylot, w miejscach sklejenia depronu ze styrodurem. Kad³ub robiê tak, ¿e najpierw ca³o¶æ sklejam do kupy, a potem rozcinam w celu umieszczenia wyposa¿enia.
(fotka kadlub szlifowanie)

rcplock.pl/images/kombat/nn3.jpg

Stateczniki i stery te¿ oszlifowa³em, doda³em wzmocnienie ze sklejki 0,8 do wklejenia d¼wigni.
(fotka stateczniki)

rcplock.pl/images/kombat/nn6.jpg

No i nieub³aganie przyszed³ czas na oklejanie - co¶ czego nie lubiê najbardziej przy budowie modeli... Wybra³em tak± metodê, która bêdzie stosunkowo szybka, tania i pozwoli pomalowaæ model dowolnymi farbami. Oklejam model g³adk± bibu³± (stateczniki) i papierem ¶niadaniowym (reszta), przes±czonymi mixtur±: lakier akrylowy bezbarwny 2 cz. i woada 1 cz.
(fotka lakier)

rcplock.pl/images/kombat/nn4.jpg

Metoda dosyæ pracoch³onna, ale po wyschniêciu i odparowaniu wody z lakieru otrzymujemu piêkn± tward± i cienk± skorupê, któr± po oszlifowaniu mo¿na pomalowaæ. A¿ mnie korci³o, ¿eby model okleiæ zwyk³± kolorow± ta¶m± -tanio i skutecznie, ale próby wykaza³y, ¿e pomalowanie takiej tasmy lakierami w spraju jest niemozliwe... Wersjê bardziej wypasion± mo¿naby pokryæ takanin± szkaln± np. 30g/m2 i ¿ywic± epoksydow±, ale to ju¿ dro¿sza i bardziej czasoch³onna metoda, no i szkoda r±k...
Oklejanie zacz±³³em od stateczników. Fotka pokazuje przyciête elementy bibu³ki.
(fotka stateczniki oklejanie)

rcplock.pl/images/kombat/nn5.jpg

Bibu³kê nale¿y zamoczyæ ca³kowicie w mixturze rozrobionej najlepiej w jakim¶ p³askim plastikowym pude³ku po lodach i b³yskawicznie na³o¿yæ na element oklejeny. Fa³dy trzeba wyg³adziæ i wycisn±æ nadmiar lakieru. Dobrze jest przejmowaæ siê tylko wiêkszymi nierówno¶ciami, mniejsze same siê naci±gn±, lub bêdzie je mo¿na potem zeszlifowaæ. Po kilku klejeniach nabiera siê wprawy.
Kad³ub okleja³em ma³ymi paskami prostopadle do osi i najpierw grzbiet - tam gdzie krzywizny wiêksze - paski papieru wê¿sze i gê¶ciej. Jak gdzie¶ zostanie nieoklejona dziurka, to trzeba bêdzie nakleiæ ³atê, najlepiej po wyschniêciu (dobrze ¿eby nie dotykac ju¿ naklejonych fragmentów papieru!)
(fotka kad³ub oklejony)

rcplock.pl/images/kombat/nn1.jpg

Skrzyd³a okleja³em paskami szeroko¶ci ok. 60mm i d³ugo¶ci po³owy p³ata z naddatkiem na zawiniêcie. Teraz bêdê ca³o¶æ szlifowa³ drobnym papierkiem i z grubsza oklejenie gotowe. Wa¿ne, ¿eby oklejenie by³o pozbawione fragmentów nieoklejonych, bo jak lakier sie na nie dostanie - to wytopi styrodur... Acha i wa¿ne¿eby oklejaæ elementy symetrycznie - góra i dó³ od razu, bo inaczej elementy siê powyginaj± przy wysychaniu!
Ju¿ wiem, ¿e na sobotê nie zd±¿ê....
Edytowane przez stawoj dnia 24.04.2009 14:18
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Combat z tekpolu Modele ESA, budowa i naprawa modeli 3 13.12.2009 13:33
statystyka