Zobacz temat
RC P³ock :: Dla Pocz±tkuj±cych :: Na dobry pocz±tek
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
Licencje
Marcin Sikorski
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 20:14
Awatar

modelarz


Postów: 7
Data rejestracji: 08.09.08

Na pocz±tek chcê przestawiæ pewne porównanie. Otó¿, modelarz bez licencji jest jak kierowca samochodu bez prawa jazdy. Oczywi¶cie z prawnego punktu widzenia mo¿na lataæ modelami bez uprawnieñ, inaczej ni¿ w przypadku jazdy samochodem. Tak wiêc modelarz powinien wykupiæ licencjê. Kto¶ zapyta po co? Choæby po to, aby móc wystartowaæ w zawodach modelarskich. Nie jeden z modelarzy rekreacyjnych odnosi³ by sukcesy na imprezach modelarskich w kraju, za granic±. Procentowy stosunek liczby modelarzy z licencjami do modelarzy bez licencji, jest niew±tpliwie du¿y na niekorzy¶æ tych z licencjami. Mo¿e skutkiem tego jest tendencja wspó³czesnego pokolenia do lenistwa. Przecie¿ lepiej jest kupiæ model i uwa¿aæ siê za pseudo modelarza, ni¿ samemu zrobiæ co¶. W³a¶nie Ci co wol± zrobiæ ni¿ kupiæ, bardziej doceniaj± t± dyscyplinê, a ze wzrostem docenienia ro¶nie chêæ posiadania licencji. Smutnym jest fakt, ¿e coraz wiêcej ludzi decyduje siê na latanie rekreacyjne. Mo¿e siê kto¶ t³umaczyæ, ¿e startowanie na zawodach kosztuje, a ile kosztuje kupienie modelu? Gdzie tu logika? ¬le siê dzieje ¿e tu na stronie widaæ taki ruch, tylu cz³onków, tematów. A p³ockich modelarzy z licencjami, zajmuj±cych siê na powa¿nie modelarstwem mo¿na policzyæ na palcach. Nie zapominaj±c o modelarzach którzy co¶ jednak robi±, szkoda ¿e nie startuj± swoimi modelami na zawodach. Choæ posiadanie licencji nie jest przymusem, posiadaæ j± powinien ka¿dy modelarz, tak na "dobry poczatek"
 
stawoj
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 20:51
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Na "dobry pocz±tek" zanim zacznê dyskutowaæ z tob± na powy¿szy temat chcia³bym aby¶ napisa³ parê s³ów o sobie, czym sie zajmujesz, je¿eli modelarstwem to jakim ?
 
Marcin Sikorski
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 21:05
Awatar

modelarz


Postów: 7
Data rejestracji: 08.09.08

Jestem Marcin, zajmujê siê modelarstwem wyczynowym od o¶miu lat.
 
artplo
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 21:09
Awatar

modelarz


Postów: 380
Data rejestracji: 18.05.08

A po co starowaæ w zawodach ?
Zeby pokazaæ kto jest lepszy ?
Tutaj chodzi o dobr± zabawê i mi³e spêdzenie czasu
I ta strona powsta³a z my¶l± o tych osobach
Nie ka¿dy ma mo¿liwo¶æ zrobienia modelu od podstaw
Zreszt± w przypadku modelu ¶mig³owca jest to raczej nie mo¿liwe
Ale chyba Panie Marcinie nie by³e¶ na naszych spotkaniach
Zauwa¿y³by¶ ,¿e du¿o modeli samolotów robionych jest od podstaw
Edytowane przez artplo dnia 20.03.2009 21:22
Aurora 9
Tarot 650/Naza V2
 
Thomas
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 21:17
Awatar

modelarz


Postów: 247
Data rejestracji: 07.10.08

No nie wiem, jak kto¶ mocno chce miec licencje to sobie wykupi, a je¶li kto¶ chce sobie polataæ z kolegami i dobrze siê pobawiæ to licencja do szczê¶cia jest nie potrzebna. Wiêc nie wiem po co takie uwagi.
 
Marcin Sikorski
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 21:32
Awatar

modelarz


Postów: 7
Data rejestracji: 08.09.08

Startowaæ w zawodach aby sprawdziæ siebie samego, swoje umiejêtno¶ci, no i dla dreszczyku emocji zwi±zanych ze startem na zawodach. Poruszy³em temat tylko dlatego, ¿e warto jest dyskutowaæ na tego typu tematy. A mo¿e kogo¶ to zainteresuje, kto¶ zacznie startowaæ, w ostateczno¶ci przys³u¿y siê do zwiêkszenia liczby medali zdobytych przez Polaków na imprezach miêdzynarodowych.
Edytowane przez private9 dnia 20.03.2009 22:03
 
private9
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 22:07
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

Marcin Sikorski napisa³/a:
Startowaæ w zawodach aby sprawdziæ siebie samego, swoje umiejêtno¶ci, no i dla dreszczyku emocji zwi±zanych ze startem na zawodach. Poruszy³em temat tylko dlatego, ¿e warto jest dyskutowaæ na tego typu tematy. A mo¿e kogo¶ to zainteresuje, kto¶ zacznie startowaæ, w ostateczno¶ci przys³u¿y siê do zwiêkszenia liczby medali zdobytych przez Polaków na imprezach miêdzynarodowych.



Witam i po co Tobie ta licencja je¶li nie osi±gn±³e¶ nic specjalnego w modelarstwie, a mo¿e inaczej, w czym ci ten plastik pomóg³??

To by³a moja licencja, www.rcplock.pl/forum/attachments/licencja1.jpg Poza pucharami i II Vice Mistrzem Polski nic wiêkszego nie by³o, chodz rado¶æ by³a, du¿a. Ale taraz to mam du¿± rado¶æ jak heli zrobiê back, front flipa i invert, ale co tam jak ty masz licencje.
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
Marcin Sikorski
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 22:31
Awatar

modelarz


Postów: 7
Data rejestracji: 08.09.08

10 z³otych, 4 srebrne, 7 br±zowych medali. W tym 5 z³otych, 1 srebrny, 4 br±zowe medale Mistrzostw Polski. Srebrny z Mistrzostw ¦wiata i br±zowy z Mistrzostw Europy. Mo¿emy trochê rozlu¼niæ atmosferê? Nie zamierzam siê k³óciæ z nikim. Chcia³em tylko zaznaczyæ, ¿e jest co¶ takiego jak licencja. I zachêciæ do jej posiadania.
 
Grabos
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 22:57
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

Mia³em kiedy¶ licencje przez dwa lata jak jecha³em na mistrzostwa polski do dêblina ale to stare dzieje teraz planowa³em sobie wykupiæ ta licencje chocia¿ by po to ¿eby mieæ ubezpieczenie...
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
stawoj
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 23:14
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Marcin Sikorski napisa³/a: Chcia³em tylko zaznaczyæ, ¿e jest co¶ takiego jak licencja. I zachêciæ do jej posiadania.


Kolega Marcin wyskoczy³ z t± licencj± trochê jak przys³owiowy "Filip z konopi". Jak by kolega czyta³ nasze forum od pocz±tku to by wiedzia³, ¿e wiele razy rozmawiali¶my o licencjach modelarskich, o ich potrzebie czy o jej zbyteczno¶ci w naszym przypadku. Nawet rozmawiali¶my o licencjach z dyrektorem aeroklubu AZM. Jak by kolega najpierw pozna³ nas osobi¶cie to by widzia³ , ¿e wielu tak± licencjê mia³o, ma lub chce mieæ. Zapraszamy na nasze spotkania "pseudomodelarzy" Smile jak to grzecznie uj±³e¶ w swoim po¶cie i cieszê siê ¿e poznali¶my nowego kolegê po fachu.
Edytowane przez stawoj dnia 20.03.2009 23:14
 
adi593
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 23:14
Awatar

modelarz


Postów: 87
Data rejestracji: 28.01.09

Którego¶ roku te¿ mia³em wykupion± licencjê ale tak naprawde to nie by³a mi potrzebna. A teraz je¶li chodzi o zawody to ja uwa¿am jak inni ¿e my wszyscy robimy modele i latamy dla przyjemno¶ci i rozrywki a nie ¿eby ze sob± rywalizowaæ i wzajemnie zazdro¶ciæ modelu albo czego¶ innego. A co do ubezpieczenia to chyba ono jest zbêdne poniewa¿ ka¿dy z nas wie ¿e nie lata siê nad g³owami innych osób ani nad samochodami. Ale to tylko moje zdanieSmile
Pozdrawiam,
Adrian

http://picasaweb....ian.adi593
 
AQUARIUS
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 20.03.2009 23:14
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Kolego Sikorski to mo¿e wpadniesz kiedy¶ na lotnisko i poka¿esz nam który¶ ze swoich modeli, bo na pewno masz ich setki, a przy okazji nas te¿ czego¶ nauczysz, bo wiesz my bez licencji to uprawiamy takie modelarstwo za¶ciankowe trochê i nie znamy sie kompletnie na tym... Acha i nie zapomnij zabraæ tej swojej licencji, ¿eby¶my mogli przed ni± przyklêkn±æ. A tak na powa¿nie to ch³opie ocknij siê! Od 1989 roku jeste¶my obywatelami demokratycznego kraju i korzystamy z przywileju o który walczyli nasi przodkowie - wolno¶ci obywatelskiej i gospodarki wolnorynkowej. Je¶limi siê chce to sobie budujê model, pilotujê go i czerpiê z tego pezyjemno¶æ - bez posiadania dokumentu, który urzêdowo zezwala³by mi na takowe dzia³anie. Bo z Twojego postu wnioskujê, ze w³a¶nie od dokumentu powinno siê rozpocz±æ przygodê z modelami czy tak? Je¶li to jest Twój pomys³ na zaktywizowanie "leniwego pokolenia" to gratulujê. A propos zawodów, czy s±dzisz, ¿e modelarstwo rozwija³o by siê dalej tak samo, gdyby podlega³o ci±gle tym samym ograniczeniom wynikaj±cym z podzia³u na klasy? Czy wyobra¿asz sobie, ¿e wszyscy przychodzimy na lotnisko z niemal identycznymi modelami i stoperami w rêku, po to ¿eby liczyæ punkty? A gdzie przyjeno¶æ odkrywania nowych materia³ów takich ja depron, nowych technik, eksperymentów, spotkania z innymi ¿yczliwymi lud¼mi, którzy dziel± podobna pasjê? Czy jak ma³olat klei z depronu swój pierwszy model, to ma nad nim wisieæ widmo wspó³zawodnictwa i tabeli wymiarów? Przez ostatnie parê lat modelarzy na lotnisku mo¿na by³o policzyæ rzeczywi¶cie na palcach jednej rêki - wydaje mi siê, ¿e m.in. z powodu osób reprezentujacych podobne do Twoich trendy ideowe. Je¶li masz ci±goty do licencji, okólników, statutów, regulaminów to mo¿e powiniene¶ dyplom z administarcji zrobiæ? Licencja - na sklejania "Ma³ego Modelarza" te¿? Bez urazy, ale na tym forum z wiêksz± uwag± ¶ledzimy zmagania z materi± a nie z ideologi±... Chcesz nale¿eæ do paczki to przepro¶ za sw± niefrasobliwo¶æ i wpadnij z browarem na Bielsk± 61, acha i koniecznie z licencj±, modeli ju¿ nie bierz, jaki¶ Ci znajdziemy.....
Edytowane przez AQUARIUS dnia 20.03.2009 23:17
 
SlavikS
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 00:10
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Marcin Sikorski napisa³/a:
Przecie¿ lepiej jest kupiæ model i uwa¿aæ siê za pseudo modelarza, ni¿ samemu zrobiæ co¶. W³a¶nie Ci co wol± zrobiæ ni¿ kupiæ, bardziej doceniaj± t± dyscyplinê, a ze wzrostem docenienia ro¶nie chêæ posiadania licencji. ... ¬le siê dzieje ¿e tu na stronie widaæ taki ruch, tylu cz³onków, tematów. A p³ockich modelarzy z licencjami, zajmuj±cych siê na powa¿nie modelarstwem mo¿na policzyæ na palcach. Nie zapominaj±c o modelarzach którzy co¶ jednak robi±, szkoda ¿e nie startuj± swoimi modelami na zawodach. Choæ posiadanie licencji nie jest przymusem, posiadaæ j± powinien ka¿dy modelarz, tak na "dobry poczatek"


Strasznie gor±cy temat siê zrobi³ Smile - to i ja co¶ dorzucê od siebie.

Marcin,
Po przeczytaniu Twojego posta mnie zatka³o. Zachodzê w g³owê sk±d rodz± siê takie pogl±dy - za moich czasów w modelarniach nikt takich rzeczy nam nie wpaja³, a w mojej karierze modelarskiej kilka zawodów uda³o mi siê zaliczyæ z niema³ymi sukcesami - stare czasy i nie mam zamiaru licytowaæ siê na liczbê medali czy dyplomów.
Je¿eli chodzi o mnie to nie stroniê od robienia "czego¶", ale jako¶ nie ro¶nie we mnie chêæ posiadania licencji - ja po prostu siê relaksuje i zapominam o ¶wiecie jak wchodzê do warsztatu. Mnie cieszy efekt mojej pracy - najwa¿niejsze ¿ebym by³ z niej zadowolony. Moim zdaniem bardzo dobrze siê dzieje, ¿e na stronie widaæ ruch i jest tyle tematów i ludzi, którzy chc± sobie pomóc i przy okazji siê dobrze bawiæ. Jak widaæ to dzia³anie przynosi wymierne efekty - wystarczy spojrzeæ jak o¿y³o niebo nad p³ockim lotniskiem - jak tylko jest pogoda zawsze kto¶ lata. Ludzie podchodz±, pytaj±, a niektórzy potem sami próbuj±, a my "pseudo modelarze" bez licencji im pomagamy. Sorki za g³upie pytanie, ale mo¿e my robimy tym ludziom krzywdê zachêcaj±c do zabawy bez wcze¶niejszego wyrobienia licencji? Ja uwa¿am, ¿e tak na dobry pocz±tek to nie trzeba mieæ licencji tylko trzeba sobie kupiæ albo zrobiæ model, kupiæ radyjko i uczyæ siê lataæ "bez prawa jazdy". A jak kogo¶ wci±gnie ta zabawa, przestanie mu wystarczaæ i bêdzie chcia³ poczuæ smak wspó³zawodnictwa to przyjdzie czas i na licencje.
Marcinie, je¿eli uwa¿asz, ¿e kto¶ z naszej grupy powinien startowaæ w zawodach, bo jak rozumiem jeste¶ profesjonalist± i potrafisz to oceniæ, to wpadnij na lotnisko, napisz na forum, porozmawiaj o tym. Mo¿e kogo¶ przekonasz.
Rozumiem, ¿e przez wywo³anie tego tematu chcia³e¶ zachêciæ ludzi do udzia³u w zawodach bo widzisz du¿y potencja³ i szkoda ¿eby siê marnowa³ i w takim kontek¶cie chcia³bym czytaæ Twój post.
Podpisujê siê pod tym co napisa³ AQUARIUS i rzucam postulat - Profesjonali¶ci, wyle¼cie w koñcu z podziemia, ujawnijcie siê i czê¶ciej odwiedzajcie lotnisko, nios±c kaganek o¶wiaty (modelarskiej oczywi¶cie) !!!! Wink
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
AQUARIUS
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 06:26
Awatar

Moderator


Postów: 1746
Data rejestracji: 07.10.08

Kolega tyle medali to chyba kosmiczny? Skoro tak to pewnie podpowiesz co robiæ, ¿eby siê spadochron szybciej otwiera³ - talkiem go? Bo mnie zamiast licencji takie w³a¶nie sprawy teraz nurtuj±. I pytam ca³kiem powa¿nie - odno¶nie desantu z modelu samolotu - ci ci bywaj± na lotnichu wiedz± o co chodzi.
 
private9
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 07:54
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

[quote]Marcin Sikorski napisa³/a:
Na pocz±tek chcê przestawiæ pewne porównanie. quote]

Witam , przepraszam, ale Twoj post raczej powinien siê zacz±æ, od zdania Na pocz±tek chcia³my siê przedstawiæ i opowiedzieæ co¶ o sobie a nie wyjecha³e¶ tutaj jak napisa³ Wojtek , jak filip z konopii. S³uchaj masz dopiero 20 lat a zachowujesz siê jakby¶ wszystkie rozumy pozjada³, nawet nie napisa³e¶ w czym te medale zdoby³e¶, Je¶li w rakietachy to sorki ale nie jest dla mnie wyzwanie.

Pozdrawiam,
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
alimko
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 10:17
Awatar

modelarz


Postów: 107
Data rejestracji: 04.09.08

Oj dzieje siê dzieje, gor±co w tym temacie.
Popieram moich kolegów przedmówców.

Te¿ mam parê sukcesów tylko ¿e w zupe³nie innej dyscyplinie mo¿na powiedzieæ ze dwóch dyscyplinach. Jedn± z nich jest kolarstwo górskie jak wiadomo setki ludzi startuj± w wy¶cigach MTB i mo¿e 5% z nich ma licencje kolarsk±, a jeszcze wiêcej je¼dzi rekreacyjnie i w ogóle nie wiedz± co to jest licencja. Jak by porównywaæ to my jeste¶my t± grup± ludzi którzy czerpi± ze sportu (o ile modelarstwo mo¿na nazwaæ sportem) przyjemno¶æ tak jak Ci je¿d¿±cy rekreacyjnie na rowerach. Moim zdaniem je¶li kto¶ bêdzie mia³ chêæ wyrobiæ sobie licencje to siê tym zainteresuje przeczyta kilkana¶cie stron internetowych o tym i sobie j± wyrobi, lub zg³osi siê do Ciebie Panie Marcinie o poradê.

Jak wiadomo tworzymy grupê ludzi dla których modelarstwo jest zapomnieniem o ca³ym innym ¶wiecie tak jak napisa³ S³awek i mam nadziejê ¿e tak zostanie kto bêdzie chcia³ mieæ licencjê bêdzie j± mia³, a kto nie to nie. Wolny kraj. Mam nadziejê ¿e taka lu¼na atmosfera zostanie na d³ugo w naszej grupie i nikt nikomu nie bêdzie nic narzuca³.
Edytowane przez alimko dnia 21.03.2009 10:18
Pozdrawiam Kamil

Apka - DX6i
Model - Twinstar II - modernizacja Smile
---------------------------------------------------
 
stawoj
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 11:44
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Tak , troszkê ju¿ nie w temacie ale dla rozlu¼nienia atmosferki Smile. Kolego Marcinie Sikorski, pobi³e¶ rekord na naszym portalu bo Twój post i to Twój pierwszy, mia³ prawie 200 czytañ przez niespe³na 3 godzinki. Gratuluje !! Smile, jak mistrz to mistrz we wszystkim. Trochê wyluzuj , wpadnij z kolegami rakietowcami do nas na lotnisko, bo ponoæ mamy razem robiæ pokazy modelarskie ?. Chcieliby¶my wiedzieæ co szykujecie i czy w ogóle mo¿na na was liczyæ ?.
 
private9
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 17:17
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

W tym roku to pewnie nic nie poka¿± na pikniku , bo przecie¿ w roku ubieg³ym pokaz na pikniku nadwyrê¿y³ bud¿et.
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
artplo
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 21.03.2009 23:17
Awatar

modelarz


Postów: 380
Data rejestracji: 18.05.08

Chyba Marcin leci na ksiê¿yc rakiet± , skoro nic nie pisze
Taki ¿art Smile
Ale jestem bardzo ciekawy modelarstwa rakietowego
Jak ju¿ pisali koledzy--poka¿ swoje modele w akcji , na pewno bêdzie spore zainteresowanie
Aurora 9
Tarot 650/Naza V2
 
India
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 27.03.2009 08:32
Awatar

modelarz


Postów: 119
Data rejestracji: 04.09.08

Koledzy, atmosfera siê grzeje...
Lotnisko ma s³u¿yæ wszystkim, niestety realia ¿ycia s± takie, ¿e trzeba wiedzieæ co mo¿na na nim robiæ...
Sami wiecie, ¿e latanie nad g³owami zdrowe nie jest, a duzy model przed l±duj±cym lub startuj±cym mo¿e zabiæ...
I dlatego sprawa cz³onkowstwa wychodzi.
Licencje, to ju¿ inna sprawa, nie ka¿dy MUSI byc zawodnikiem, to fakt.
Jak wiecie , nie czyniê tajemnicy z faktu, ¿e kilku kolegów moim zdaniem ma du¿e mo¿liwosci zawodnicze i juz nie raz im to mówi³em. Ju¿ start jest za pojedynczymi, ale to nie wszystko, trzeba te¿ szkoliæ m³odych...itd itp.

Co do Kolegi Marcina- jest zawodnikiem i to dobrym, mo¿e ciut niefortunnie rozpoczo³ temat, ale proponujê, ¿eby ruszy³ temat rakiet na tym forum i porad makieciarskich te¿.
Jak siê bli¿ej poznacie to i zrozumienie racji wzajemne bêdzie lepsze.
--
S³awek
 
Przeskocz do forum:
statystyka