Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
¯ywotno¶æ lipoli
private9
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 11.08.2008 21:00
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

Witam, wiem ¿e S³awek ostatnio lata³ na ZIPPY z HK takich jak mam w Leptonie z tym ¿e ja mam troszkê wiêksz± pojemno¶æ, a Wojtek zakupi³ Flight Power,

Mam zatem do Was pytanie, czy liczycie ilo¶æ cykli ³adowañ, i co jaki czas balansujecie, wiem ¿e u mnie pr±du s± wiêksze i pakiet bardziej obci±¿ony, ale chodz bym mnia³ jakie¶ porównanie.

Mam dwa pakiety FP - 2100 i 2500 mAh, 2100 straci³ pojemno¶æ prawie do po³owy, i jak lata³em 3 loty po 4 minuty to teraz jeden do 5-6 minut max. ¦rednio jak przeliczy³em pakiet by³ ³adowany 70 razy, bie jest spuchniêty, lekko rozjecha³a siê jedna cela, ³aduje do 4,20 4,20, 4,17 V.

Jesli mozecie siê podzieliæ swoimi obesrwacjami na temat pakietów, balansowania i ³adowania, to z góry dziêki,

PS. Dzisiaj mi przyszy³ FP 2170 mAh.
Edytowane przez private9 dnia 11.08.2008 21:03
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
stawoj
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 12.08.2008 18:22
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Moje narazie dobrze siê sprawuj±. Choæ ostatnio jak zacz±³em je ³adowaæ wiekszymi pr±dami blisko 1 C (bo siê spieszy³em ) to odczuwam ¿e jako¶ s± mniej wydajne mocowo i krócej latam. Najlepiej mi siê sprawuj± jak ³adujê 0,5 C. W tedy czujê ¿e maj± moc. No i w³asnie ³adowanie wiekszymi pr±dami skraca ¿ywotno¶c lipoli.
Ja podpinam balanser za ka¿dym razem bo na pewno to nie zaszkodzi a i pomóc mo¿e bo balanser zabezpiecza przed prze³adowaniem czego lipole tak samo nie lubi± jak za mocnego roz³adowania. Ostatnio wyczyta³em ¿e czêsto modelarze po skoñczonym lataniu, kiedy aku jest prawie na granicy roz³adowania progowego nie odczepiaj± go od modelu tylko tak pozostawiaj± w³±czonego (przez zapomnienie) . To spowoduje ¿e uk³ad elektroniczny ca³y czas chodzi i roz³aduje lipolka poni¿ej krytycznej warto¶ci co odbije siê na natychmiastowym spadku wydajno¶ci takiego aku.
Edytowane przez stawoj dnia 12.08.2008 18:30
 
SlavikS
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 13.08.2008 10:51
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Co do LiPoli Zippy to jeszcze za du¿o do¶wiadczeñ nie mam - ³adowane kilka razy, wiêc niem wiem jak d³u¿ej siê bêd± sprawowaæ. W³a¶ciwie to dobrze, ¿e Arek wywo³a³ temat bo teraz bêdê sobie zapisywa³ liczbê ³adowañ i wtedy bêd± jakie¶ dane. Jak na razie mogê powiedzieæ, ¿e wydajno¶æ pr±dow± maja ok. Po locie s± ledwo ciep³e. Poprzednio w Twinstarze mia³em 2200 mAh 15C i strasznie siê grza³y i puch³y. Nawet nie pamiêtam jakiej firmy by³y bo nalepka od tego ciep³a odlaz³a Smile W ka¿dym razie jeden pakiet ju¿ nie nadaje siê do u¿ytku, drugi jeszcze daje siê ³adowaæ. Zippy s± w bardzo dobrej cenie. Co do ³adowania to ja ³adujê pr±dem 1C i zawsze przez balancer.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
private9
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 14.08.2008 09:51
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

Zastanawiam siê nad zakupem http://www.sklep....-6-pelikan
Mo¿na by wtedy monitorowaæ graficznie proces a ka¿de ³adowanie zapisywaæ w pliku do wgl±du i porównywaæ. chyba siê skuszê na kabelek i program.
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
stawoj
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 20.08.2008 23:29
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

stawoj napisa³/a:
Ostatnio wyczyta³em ¿e czêsto modelarze po skoñczonym lataniu, kiedy aku jest prawie na granicy roz³adowania progowego nie odczepiaj± go od modelu tylko tak pozostawiaj± w³±czonego (przez zapomnienie) . To spowoduje ¿e uk³ad elektroniczny ca³y czas chodzi i roz³aduje lipolka poni¿ej krytycznej warto¶ci co odbije siê na natychmiastowym spadku wydajno¶ci takiego aku.


Panowie nie mogê w to uwie¿yæ ale po lataniu przyjecha³em do domku powiesi³em model i ju¿ tak ko³o pó³nocy us³ysza³em, ¿e poruszy³o mi siê delikatnie serwo !!! Pakiet by³ ju¿ tak spuchniêty, ¿e ledwo go wyj±³em. A sam was przed tym ostrzega³em. LOL
ale odwali³em :upset:
Pakiet w koszu
Edytowane przez stawoj dnia 20.08.2008 23:32
 
stawoj
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 22.11.2008 23:38
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Panowie, zmierzy³em dzisiaj napiêcia pakietów, bo kiedy¶ je tam sobie na³adowa³em a latanie ju¿ ze wzglêdu na pogodê nie wysz³o. I co sie okaza³o, napiêcia w dwóch pakietach na dwóch celach podskoczy³y do 4,34!!!, (Tu artyku³ Arka http://rcplock.pl...ticle_id=7) a przypominam, ¿e pakiet li-pol, tak samo nie lubi roz³adowania jak i te¿ prze³adowania (max 4,2 V) i nie wolno w ¿adnym przypadku przechowywaæ pakietów w pe³ni na³adowanych. My¶lê, ¿e te napiêcia tak podskoczy³y, w³a¶nie w skutek tego, ¿e juz trochê pole¿a³y na³adowane na maksa a tam podobno ca³y czas jakie¶ procesy chemiczne dzia³aj±. Wyczyta³em, ¿e pakiety na d³u¿szy okres nale¿y roz³adowaæ do napiêcia 3, 7 V na cele, co daje 11, 1 V na pakiet 3S. Moje ju¿ wszystkie roz³adowa³em i posz³y do pude³ka w ch³odnym miejscu.
Ja roz³adowywa³em w ten sposób, ¿e pod³±czy³em do ³adowarki pakiet 3S, w³±czy³em roz³adowywanie lipoli i patrzy³em ile ³adowarka pokazuje napiêcia na lipolu, przy 11,1 od³aczy³em pakiet bo domy¶lnie roz³adowa³a by do 9V co jest za niskim napieciem na przechowywanie. Dodatkowa zbalansowa³em pakiety. Podobno dobrze te¿ przechowawaæ lipole w lodówce bo im mniejsza temperatura tym wolniejszy procesz samostarzenia. Dobrze jest sprawdziæ pakiety tak po dwóch miesi±cach i je¿eli napieæie spadnie to na³adowaæ do pe³na i znów roz³adowaæ do 3,7 na cele.

Fajny artyku³ : http://pclab.pl/art...
Edytowane przez stawoj dnia 23.11.2008 01:09
 
private9
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 23.11.2008 09:37
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

witam,
Te¿ Wojtku akuski da³em w stan spoczynku. U mnie w ³adowarce jest taka funkcja STORAGE. Akumulatory przeznaczone do sk³adowania przechowujemy w stanie czê¶ciowo na³adowanym. Je¿eli czas przechowywania jest d³u¿szy to zalecamy w ka¿dym miesi±cu przeprowadziæ jedno ³adowanie „sk³aduj±ce”. Program „STORAGE” na pocz±tku przetestuje obs³ugiwany akumulator i oceni czy do dalszego sk³adowania nale¿y akumulator na³adowaæ lub roz³adowaæ. Optymalne napiêcia sk³adowania
dla pojedynczych typów ogniw litowych s± ró¿ne :

dla akumulatorów Li-Ion - 3,70V/ogniwo ,
dla akumulatorów Li-Pol - 3,80V/ogniwo ,
dla akumulatorów Li-Fe - 3,30V/ogniwo.
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
robloz
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 23.11.2008 11:15
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Witam.
Mam pytanko. moja ³adowarka nie ma funkcji roz³adowania, czy mo¿na to zrobiæ pod³±czaj±c silnik czy jest jaki¶ inny sposób?
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
stawoj
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 24.11.2008 22:04
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Ja sobie tak nawet pomy¶la³em, ¿e od biedy mo¿na podlaczyæ zwyk³± ¿arówkê np: samochodow± joko obci±¿enie, zakoñczon± takim gniazdem odpowiednim do wtyku akumulatorka i i równolegle podpi±æ woltomierz do mierzenia napiêcia.
Volty tak szybko nie malej± wiêc nie ma obawy, ¿e roz³adujemy za bardzo przez chwilow± nie uwagê ale uwa¿ac trzeba. Co wy na to ?
 
robloz
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 25.11.2008 08:27
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Zada³em na ten temat pytanie na pfmrc ,by³o kilka odpowiedzi..
http://pfmrc.eu/v...hp?t=11736
Edytowane przez stawoj dnia 25.11.2008 08:51
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
Przeskocz do forum:
statystyka