Zobacz temat
RC P³ock :: Modele RC :: Relacje z budowy
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
CAP 232 - relacja z budowy
SlavikS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 19.08.2008 23:27
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Zaczynam nowy w±tek tutaj bo nie ma kategorii "Relacje z budowy" - drobna sugestia dla admina Wink
Dzisiaj na latanku koledzy zachêcili mnie do pisania relacji z budowy mojego nowego modelu. Model elektrycznego akrobata CAP 232 (120 cm rozpiêto¶ci).

www.ss.petronet.pl/Cap232/0.jpg

Model konstrukcyjny powstaje dobrze znan± technik± wycinania, szlifowania i klejenia kawa³ków balsy, sklejki, wstawek wêglowych i tego co akurat wpadnie pod rêkê i pasuje Wink Oklejony bêdzie foli± Easycoat - ju¿ czeka sobie na swoj± kolej. Podwozie wêglowe - w³a¶nie przylecia³o z HK jak i reszta wyposa¿enia. W miarê postêpu prac bêdê siê stara³ dodawaæ zdjêcia z drobnymi komentarzami. Je¿eli kto¶ bêdzie zainteresowany bli¿szymi szczegó³ami bêdê sukcesywnie dopisywa³. Mam nadziejê, ¿e swoim przyk³adem zachêcê kolegów do zak³adania w±tków z opisami budowy swoich zabawek. Ja zawsze z zainteresowaniem czytam takie rzeczy bo sporo siê mo¿na od innych nauczyæ Smile
Po tym mo¿e przyd³ugim wstêpie - startujemy:
1) zacz±³em od stateczników - najpierw pionowy - balsa 5 mm

www.ss.petronet.pl/Cap232/1.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/2.jpg

potem poziomy - balsa 5 mm + wzmocnienia ze sklejki i profilu wêglowego.

www.ss.petronet.pl/Cap232/3.jpg

2) Po skoñczeniu stateczników wzi±³em siê do wycinania ¿eberek p³ata. P³at bêdzie w ca³o¶ci - przykrêcany od spodu kad³uba ¶rubami plastikowymi. Konstrukcja p³ata jest dosyæ ciekawa i niestety ka¿d± parê ¿eber trzeba wycinaæ osobno. W ¿ebrach powycina³em otwory ¿eby trochê zyskaæ na wadze. Skrajne ¿eberka zrobi³em ze sklejki 2 mm, reszta ¿eber z balsy 2 mm. Z³o¿y³em ca³o¶æ, wzmocni³em d¼wigary profilami wêglowymi i sklejk± oraz po³±czy³em dolny i górny d¼wigar kawa³kami balsy na ca³ej d³ugo¶ci p³ata. Wysz³a bardzo sztywna konstrukcja - nic siê inie wygina ani nie odkszta³ca. Ciekawe jak bêdzie z wag± ?

Kilka fotek z prac nad skrzyd³em :

www.ss.petronet.pl/Cap232/4.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/6.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/7.jpg

Na razie to tyle.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
artplo
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 19.08.2008 23:36
Awatar

modelarz


Postów: 380
Data rejestracji: 18.05.08

Pieknie , ale kiedy obadamy SPITA jak robi kosiaki nad lotniskiem ???
 
stawoj
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 19.08.2008 23:51
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Super S³awku.

Ju¿ siê nie mogê doczekaæ tego modelu bo po tej makietce co czeka do oblotu wiem ¿e masz nie samowite zdolno¶ci budowy modeli.

Zazdroszcze ci takiego warsztaciku.
Mam nadzieje ¿e w tym roku CAPA oblatasz
 
SlavikS
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 20.08.2008 09:07
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

artplo napisa³/a:
Pieknie , ale kiedy obadamy SPITA jak robi kosiaki nad lotniskiem ???

Jak siê nauczê robiæ te kosiaki Smile
Mo¿e modele to i umiem robiæ, ale z lataniem cieniutko, cieniutko Smile
Teraz pilnie trenujê Extr±. Jak ju¿ nabiorê odpowiednich nawyków przyjdzie czas na Spita. Pierwszy oblot i kret Extry ostudzi³ skutecznie moje zapêdy do latania tym modelem.

stawoj napisa³/a:
Mam nadzieje ¿e w tym roku CAPA oblatasz

Jak bêd± takie nielotne pogody to jest szansa - wiêcej czasu na warsztat Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
stawoj
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 28.08.2008 11:16
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

jakie¶ postêpy dalsze ?
 
SlavikS
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 28.08.2008 12:35
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Skrzyde³ko prawie gotowe przygotowane do odciêcia lotek. Fotki niebawem Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
stawoj
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 15.09.2008 13:13
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

pogoda paskudna to chyba co¶ ruszy³o ?
 
SlavikS
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 21.09.2008 17:26
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Skrzyde³ko skoñczone:

www.ss.petronet.pl/Cap232/8.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/9.jpg

Biorê siê za kad³ub.

[Edit - 29-09-2008]

Kilka fotek z budowy kad³uba:

Wyciête wrêgi i zrobione boczne kratownice tylnej czê¶ci kad³uba.
Wrêga silnikowa ze sklejki 4 mm. Reszta wrêg - sklejka 2 mm.

www.ss.petronet.pl/Cap232/11.jpg

Kratownica z listewek balsowych - 4 mm.

www.ss.petronet.pl/Cap232/10.jpg

No i to wszystko posk³adane razem do kupy:

www.ss.petronet.pl/Cap232/12.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/13.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/14.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232/15.jpg

Konstrukcjê kad³uba opar³em na jednym prêcie wêglowym o ¶rednicy 4 mm poprowadzonym przez ca³± d³ugo¶æ. Dziêki temu kad³ub wyszed³ prosty jak struna. Wrêgi po³±czy³em listewk± ze sklejki i dwoma prêtami o ¶rednicy 2 mm z w³ókna szklanego. O dziwo ju¿ w tym stanie konstrukcja jest bardzo sztywna, co mnie cieszy Smile


[Edit - 30-11-2008]
Cap wróci³ na warsztat Smile
Na dzisiaj kad³ub w takim stanie. Ca³a kabina bêdzie zdejmowana.

www.ss.petronet.pl/Cap232/16.jpg

Tyle na razie Smile
Edytowane przez SlavikS dnia 30.11.2008 15:55
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 07.12.2008 21:21
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Witam wszystkich,
Jestem nowym u¿ytkownikiem tego forum i zapewne jak wielu z Was wracam po latach do swoich zainteresowañ - hobby. Du¿o od tego czasu zmieni³o siê w technologii i dostêpno¶ci. Widzê na tym forum szereg przydatnych wskazówek podczas budowy i wyposa¿ania ró¿nych modeli.
Przede wszystkim chcia³bym podziêkowaæ za bardzo przydatny w±tek z budowy modelu od podstaw.
Jestem posiadaczem Katany MD (elektryka) - prosto z pude³ka i czeka mnie "jedynie" jej posk³adania i wyposa¿enie. Wiêkszo¶æ jej elementów jest ju¿ gotowa, ale usterzenie pionowe i poziome, jak równie¿ podwozia w czê¶ciach. Dlatego te¿ czekam z du¿± niecierpliwo¶ci± na etap wycinania slotów (narzêdzia) pod zawiasy oraz sk³adanie uk³adu napêdowego, zasilaj±cego, jak równie¿ steruj±cego. Oczekujê na szczegó³owe wskazówki i dok³adne zdjêcia szczegó³ów wykonania, gdy¿ mimo, ¿e instrukcja do³±czona do modelu amerykañska to niestety tak tekst, jak i fotki ma³o czytelne i zrozumia³e - przynajmniej dla mnie.
S³awek liczê na Ciebie i Twoje do¶wiadczenie.
Pozdrawiam


Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
SlavikS
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08.12.2008 21:21
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Andy - napisz co¶ wiêcej. Ju¿ wiemy, ¿e Katana MD - odwa¿nie jak na pierwszy model Smile Jaka aparatura, jaki napêd zamierzasz daæ do tej Katany (silnik, regulator, pakiet, ¶mig³o).

Dlatego te¿ czekam z du¿± niecierpliwo¶ci± na etap wycinania slotów (narzêdzia) pod zawiasy oraz sk³adanie uk³adu napêdowego, zasilaj±cego, jak równie¿ steruj±cego. Oczekujê na szczegó³owe wskazówki i dok³adne zdjêcia szczegó³ów wykonania, gdy¿ mimo, ¿e instrukcja do³±czona do modelu amerykañska to niestety tak tekst, jak i fotki ma³o czytelne i zrozumia³e - przynajmniej dla mnie.
S³awek liczê na Ciebie i Twoje do¶wiadczenie.


Mo¿e napiszê po kolei:
1) zawiasy - w skrzyd³ach ju¿ osadzone i bez specjalnych narzêdzi - ja u¿ywam skalpela z ostro zakoñczonym ostrzem. Nacinam balsê i wciskam zawias - miêkka balsa ¶ci¶nie siê na tyle, ¿e zawias wchodzi nie wybrzuszaj±c krawêdzi, a o to przecie¿ chodzi. zawiasy klejê na ¿ywicê 5 min Epoxy - nie za du¿o ¿eby nie zakleiæ czê¶ci ruchomej Smile Cyjanoakryl w tym wzglêdzie jest ryzykowny - chyba ¿e kto¶ nie chce mieæ ruchomych zawiasów Smile
2) Jak zrobiæ napêd i zasilanie znajdziesz wszêdzie - tu nie ma specjalnych "patentów". Silnik pod³±czasz do regulatora (3 kable) - na pocz±tku ³±czysz te kable na chybi³ trafi³. Regulator pod³±czasz do odbiornika (kana³ 3) i pakietu. W³±czasz aparaturê (najpierw aparatura potem odbiornik) i dr±¿kiem uruchamiasz silnik. Sprawdzasz, czy krêci w dobr± stronê. Jak nie, zamieniasz dowolne 2 kable z trzech miejscami i gotowe - bêdzie krêci³ w drug± stronê Smile
3) Je¿eli chodzi o sterowanie to nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Sterowanie to serwa, które trzeba pod³±czyæ do odbiornika. Odpowiednie serwo do odpowiedniego kana³u:
kana³ 1 - prawa lotka (albo obie lotki - wymagany kabel Y)
kana³ 2 - wysoko¶æ
kana³ 3 - przepustnica
kana³ 4 - kierunek
kana³ 5 - podwozie albo lewa lotka
kana³ 6 - klapy albo lewa lotka
Na orczyki serw przypinasz ró¿nego rodzaju snapy - mnogo¶æ rozwi±zañ jest wielka, a do nich popychacze, czy jak je fachowo zwa³ "bowdeny".
Oczywi¶cie cyknê kilka fotek interesuj±cych Ciê elementów, ale musisz pamiêtaæ, ¿e co model to inne rozwi±zania, a ja z Katan± MD nie mia³em do czynienia (choæ przyznam, ¿e nachodzi³y mnie my¶li o zakupie - fajny modelik).
Zawsze chêtnie pomogê.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 10.12.2008 12:50
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Witaj S³awku,
Wiedzia³em, ¿e na Ciebie mo¿na liczyæ. Przyznam siê, ¿e od d³u¿szego czasu czyta³em do¶æ du¿o na temat budowy i wposa¿ania modeli RC. Twoje wpisy na ró¿nych w±tkach od razu zauwa¿y³em, jako bardzo rzeczowe i bardzo przydatne dla innych modelarzy z mniejszym do¶wiadczeniem - czytaj równiez mnie.
Dziekujê za szczegó³owy opis wykonania slotów, osadzania w nich zawiasów oraz ich wklejania na ¿ywicê epoxy 5 min.
Jak okaza³o sie w przypadku Katany MD (czego nie stwierdzi³em jeszcze faktycznie) sloty na zawiasy w elementach stateczników pionowego i poziomego s± podobno wykonane firmowo. Ja niestety ich nie zauwa¿y³em, gdy¿ wszystkie elementy s± dok³adnie oklejone foli±. Kiedy wrócê na weekend do domu poddam elementy usterzenia gruntownemu badaniu na zawartol¶æ w nich slotów i wtedy dopiero napiszê, czy faktycznie one s± wykonane firmowo.
O uk³adach napêdowym, zasilaj±cym i steruj±cym czyta³em do¶æ du¿o i moja wiedza ju¿ znacznie siê poszerzy³a (po¶ci±ga³em sobie równie¿ ró¿nego rodzaju schematy, jak i zdjêcia ukazuj±ce prawid³owe sposoby pod³±czenia ca³ego wyposa¿enia modelu) Tym bardziej dziekujê Tobie za tak szczegó³owy opis w punktach 2 i 3, który pozwoli mi zweryfikowaæ wszystko i na koñcu pod³±czyæ te¿ wszzstko w³a¶ciwie.
Zdajê sobie sprawê, ¿e rzeczywi¶cie klasa tego modelu to do¶æ du¿e wyzwanie dla modelarza z niezbyt du¿ym sta¿em. Ale jak widzisz nie dzia³am na ³apu capu. Najpierw zapozna³em siê z tym co w pude³ku (z instrukcj± równie¿ - ale jak pisa³em nie jest zbyt szczegó³owa), potem przemy¶la³em, co trzeba zrobiæ i jak to zrobiæ. Teraz gromadzê wszystkie czê¶ci i powolutku zacznê wszystko sk³adaæ w ca³o¶æ. jako, ¿e w domu jestem tylko w weekendy to trochê to potrfa - ale do wiosny jest jescze trochê czasu.
Pyta³e¶ jakie wyposa¿enie przewidzia³em dla tego modelu. Po przegl±dach wielu ró¿nych opinii, poczytaniu na stronie producenta i konsultacjach w sklepie wybór pad³ na nastêpuj±ce elementy:
- Pakiet Li-pol 2200mAh 25C 3S1P 11.1V
- Spectrum DX6i DSM2 AR6200 2,4 GHz
- 4 x Hitec HS-65HB
- regulator Dualsky 40A
- ¶mig³oAPC 12x6E
- ³adowarka z balanserem GT Power A8
- zasilacz sieciowy Graupner 13,8V/12A.
Jestem ciekaw, jak oceniasz taki zestaw. Gdyby¶ mia³ uwagi, to z chêci± zapoznam siê z nimi.
Oczywi¶cie ka¿da wiedza jest dobra, wiêc czekam z niecierpliwo¶ci± (oczywi¶cie bez pospiszania Ciebie)na fotki interesuj±cych mnie elementów konstrukcyjnych.
Jeszcze raz dziêkujê
Mi³ej Wspó³pracy
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
Andy
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 10.12.2008 13:37
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

No tak,
i umkn±³ mnie najwa¿niejszy elemet wyposa¿enia, ten który krêci ¶migie³kiem:
- silnik Dualsky 3542CA-6.
Silnik otrzyma³em gratis od poprzedniego w³a¶ciciela, od którego odkpupi³em model.
Mi³ej Wspó³pracy
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
SlavikS
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 10.12.2008 22:52
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

Zdajê sobie sprawê, ¿e rzeczywi¶cie klasa tego modelu to do¶æ du¿e wyzwanie dla modelarza z niezbyt du¿ym sta¿em.

Nie mia³em na my¶li budowy, a latanie tym cackiem Smile To nie klasa trenerka, od którego nale¿a³oby zacz±æ. Nie wiem jak tam u Ciebie z pilota¿em. Piszesz, ¿e wracasz po latach. Pewnych rzeczy, jak jazdy rowerem, siê nie zapomina, ale trochê warto by potrenowaæ na czym¶ mniej narowistym, albo przynajmniej na symulatorze Smile Jak Wojtek pisze - krety na lotnisku s± pod ochron± i lepiej by³oby nie straszyæ ich Katan± Smile Z tym wyposa¿eniem i napêdem model bêdzie bardzo szybki.
Sorki, ¿e siê tak wym±drzam, ale dotkliwie poczu³em to na w³asnej skórze za szybko przesiadaj±c siê na Extrê - jak ¶ledzi³e¶ w±tki to pewnie gdzie¶ siê to ju¿ przewinê³o. `

Co do wyposa¿enia - moja opinia:
- Pakiet Li-pol 2200mAh 25C 3S1P 11.1V - OK
- Spectrum DX6i DSM2 AR6200 2,4 GHz - bardzo OK Smile
- 4 x Hitec HS-65HB - dobre, ale drogie. Mo¿na zastosowaæ HXT-900 - bêdziesz mia³ 4 w cenie jednego Hiteca.
- regulator Dualsky 40A - proponujê TURNIGY PLUSH 40A (1/2 ceny)
- ¶mig³oAPC 12x6E - moim zdaniem trochê za du¿e do tego modelu. Raczej co¶ wielko¶ci 10x4,7E, 11x5E
- ³adowarka z balanserem GT Power A8 - OK
- zasilacz sieciowy Graupner 13,8V/12A - OK
- silnik Dualsky 3542CA-6 - jak ju¿ masz to OK

Po spisie widzê, ¿e sugerowa³e¶ siê Nastikiem Smile Wyposa¿enie, które wybra³e¶ jest "markowe". To wszystko co wymieni³e¶ (z moimi uwagami) mo¿na kupiæ na dalekim wschodzie znacznie taniej w³±cznie z aparatur±, pakietami, ³adowark± i zasilaczem tej samej klasy. Od czasu do czasu organizujemy wspólne zakupy i je¿eli bêdziesz chcia³ mo¿esz siê do nich do³±czyæ. Mo¿esz oczywi¶cie zamówiæ sobie sam Smile Sprzêt jest naprawdê dobry - nie mieli¶my z nim k³opotu, a niektórzy z nas lataj± ju¿ na nim 2 sezony.

Mo¿e inni koledzy wypowiedz± siê na temat wyposa¿enia? - W temacie napêdów to najwiêksze do¶wiadczenie ma Pawe³ - Pawe³ napisz co o tym my¶lisz.

P.S. Prace na CAP'em posuwaj± siê powoli do przodu - niebawem fotki Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
stawoj
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 10.12.2008 23:31
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Zalecane ¶mig³a do twojego silnika Dualsky 3542CA-6 przez producenta:
¶mig³a: 10x6 - 14x6 , wiêc chyba 12x6 takie jak chcesz jest ¶mig³em u¶rednionym. Mo¿esz podaæ jakie¶ przybli¿one parametry tego modelu , wagê, rozpiêto¶æ, d³ugo¶æ lub odno¶nik do sklepu.
Je¶li to ta : http://nastik.pl/...-1545.html to model wysokiej klasy i wymagaj±cy du¿ych umiejêtno¶ci pilota¿owych, a powiem ci, ¿e swojego czasu chorowa³em na t± katanê ale cena ... mnie ostudzi³a Smile
Waga do lotu tego modelu z proponowanym wyposa¿eniem to oko³o 900 g a przy tym silniku, który masz to bêdzie pru³a pionowo niczym rakieta - bardzo du¿y nadmiar mocy wiêc powielê pytanie S³awka , jak tam umiejêtno¶ci pilota¿owe ? Smile
Edytowane przez stawoj dnia 10.12.2008 23:32
 
Andy
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 11.12.2008 11:27
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Witajcie,
Dziekujê za Wasze spostrze¿enia, co do wyposa¿enia modelu. Tak jest to Katana z Nastika i w du¿ej mierze sugerowa³em sie tym sklepem, jako oficjalnym przedstawicielem Aerobatics Precision w Polsce. S³awek wcale nie uwa¿am, ¿e "wym±drzasz siê" tylko traktujê Twoje wypowiedzi jako uwagi i spostrze¿enie znacznie bardziej do¶wiadczonego modelarza. Sam na to liczy³em.
Oczywi¶cie dziêkujê, za wskazówkê dotycz±c± dokonywania zakupów na dalekim wschodzie. Bêdzie mi mi³o kiedy¶ do³±czyæ siê do Waszych zakupów - widzia³em tego rodzaju w±tki na forum. Jestem ciekaw na jakiej zasadzie odbywa siê odp³atno¶c za zamówione rzeczy (czy wp³acamy temu co zbiera zamówienia od razu z zamówieniem, czy p³atno¶ci dokonujemy pó¼niej) Pytam dlatego, gdy¿ widzia³em na Polskim Ebayu Katanê MD do sprzedania w Australii. Chcia³em j± ¶ci±gaæ stamt±d, ale nie chcê Wam ju¿ opisywaæ, i¿ pomimo tego, ¿e ten co sprzedawa³ mia³ dopuszczon± formê przelewu bankowego, to dla miêdzynarodowych uzytkowników uwzglêdnia³ tylko p³atno¶æ PayPal (a ja, jak chyba juz zorientowali¶cie siê, jestem raczej ostro¿ny). Teraz widzê, ¿e wystawia ja trzeci lub czwarty raz i dalej nikt jej nie kupi³. Dla zainteresowanych Ebay - aukcja nr 200243361042.
Wracaj±c do wyposa¿enia to faktycznie silnik posiada trochê zapasu mocy, ale taki (jak pisa³em wcze¶niej) dosta³em gratis od poprzedniego w³a¶ciciela. Dosta³em od niego równie¿ trochê mniejsze ¶mig³o 11 x 5,5 i od tego ¶mig³a zacznê oczywi¶cie swoje loty. Wiem, ¿e w okolicach lotnisk krety pod ochron± i nie nale¿y ich straszyæ, dlatego te¿ nie zacznê od razu lotów w realu. Zamierzam w lutym nabyæ symulator i pilnie najpierw na nim potrenowaæ. A poza tym, jak czyta³em o aparatusze RC posiada ona tryb lotu bezpiecznego. Ciekaw± rzecz± jest równiez to, ¿e w modelu jest mo¿liwo¶æ przepinania popychaczy na pozycje o ró¿nym promieniu ramienia oddzia³ywania na lotki skrzyde³, jak równiez usterzenia pionowego i poziomego. Prodecent za³±czy³ nawet wzornik, w którym wychylenie to mo¿na ustawiæ od 15 stopni poprzez 25, 35 do 45 , w zale¿no¶ci od rodzaju przewidywanych lotów. Oczywistym jest, ¿e zaczynam do 15. O moich umiejêtno¶ciach pilota¿owych trudno mi samemu mówiæ, ale zapewne po tak d³ugim czasie zapewne du¿o trzeba bêdzie odrobiæ lekcji w tym zakresie. Bardzo liczê na to, ¿e tak jak pisa³ S³awek, tego jak jazdy na rowerze nie zapomina siê. A poza tym przez d³ugi okres czasu by³em "namiêtnym" u¿ytkownikiem wszelkiego rodzaju symulatorów samolotowych na PC. Wiem, ¿e to nie to samo, ale zawsze co¶. Jak widzicie powy¿ej, próbujê przygotowaæ siê do mojego pierwszego obecnego lotu do¶æ rzetelnie, zdaj±c sobie sprawê z klasy modelu, jak równie¿ stanu moich obecnych umiejêtno¶ci.
Dziekujê jeszcze raz za wszelkie wypowiedzi oraz licze na kolejne.
Pozdrawiam,
Mi³ej wspó³pracy
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
SlavikS
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 11.12.2008 15:24
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

jak czyta³em o aparatusze RC posiada ona tryb lotu bezpiecznego. Ciekaw± rzecz± jest równiez to, ¿e w modelu jest mo¿liwo¶æ przepinania popychaczy na pozycje o ró¿nym promieniu ramienia oddzia³ywania na lotki skrzyde³, jak równiez usterzenia pionowego i poziomego.


Andy, ciekawe rzeczy piszesz Smile - co to jest tryb lotu bezpiecznego? Mam DX6 i siê nie doczyta³em, ani nie zauwa¿y³em takiej opcji. Co do przepinania popychaczy - w DX6 i innych komputerowych aparaturach jest funkcja "Dual Rate" - proponujê z niej skorzystaæ i nie bawiæ siê w przepinki.

Jestem ciekaw na jakiej zasadzie odbywa siê odp³atno¶c za zamówione rzeczy (czy wp³acamy temu co zbiera zamówienia od razu z zamówieniem, czy p³atno¶ci dokonujemy pó¼niej)


Powiem tak, do tej pory zakupy w Hobby City robi³em ja i jak widzê koledzy siê do tego przyzwyczaili Smile W skrócie procedura wygl±da tak: zbieram zamówienia, zamawiam, p³acê PayPal'em, wysy³am ka¿demu arkusz z rozliczeniem kosztów, odbieram przesy³kê, umawiamy siê mailowo lub na PW lub telefonicznie na odbiór towaru. P³atno¶æ na konto, albo do rêki w momencie odbioru towaru - jak komu wygodnie. Ceny takie jak na stronie HC przeliczone po kursie wymiany $ w systemie PayPal z dnia zap³aty za zamówienie.

Zamierzam w lutym nabyæ symulator i pilnie najpierw na nim potrenowaæ


Nie musisz kupowaæ symulatora - FMS jest bezp³atny - znajdziesz w sieci. Co¶ lepszego kosztuje du¿e pieni±dze. Zainwestuj lepiej w kabelek od aparatury do symulatora i oswajaj siê z dr±gami Smile W ka¿dym razie ¿eby oszczêdziæ kretom stresu symulator to podstawa Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
private9
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 11.12.2008 18:35
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

Witam nowego modelarza na forum. Panowie nie w temacie, sorki za wcinkê, ale nie mog³em siê powstrzymaæ, Andy...... w avatarze to Twój kot czy jakie¶ zdjêcie z sieci. Jak dla mnie Zajebioza. Gratuluje. Smile
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
Andy
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 11.12.2008 21:57
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Witajcie,
Apropo's mojego avataru, to na zdjêciu jest kot mojego kolegi, Kolega zdjêcie udostêpni³ mnie i mogê sie nim pos³ugiwaæ. Takie same mo¿ecie zobaczyæ w moim profilu od ponad dwóch lat na Miplo.pl - portal u¿ytkowników AutoMapy.
S³awek, masz w zupe³no¶ci racjê, co do Dual Rate. W³a¶nie tê w³a¶ciwo¶æ aparatury mia³em na my¶li pisz±c o tym w³asnymi s³owami - tak to sobie zakodowa³em w pamiêci. Ale obiecujê poprawê i w³a¶ciwej terminologii nauczê siê jak bêdê mia³ aparaturê "na pok³adzie" i zapoznam siê dok³adnie z jej instrukcj±. Faktycznie posiadaj±c aparaturê z Dual Rate "przepinki" nie maj± sensu. Przecie¿ mo¿na w niej zaprogramowaæ zakres wychyleñ steru dla dwóch po³o¿eñ prze³±cznika Dual Rate.
Odno¶nie zakupów (przede wszystkim dziêkujê za opisanie sposobu ich przebiegu), to rzeczywi¶cie procedura ich dokonywania jest bardzo wygodna dla modelarzy do³±czaj±cych siê do Twoich zakupów, ale mam nadziejê, ¿e nie bêdzie zbyt uci±¿liwa dla Ciebie, gdy do³±czy siê w przysz³o¶ci jeszcze jeden zainteresowany.
S³awek, i znowu muszê przyznaæ Tobie racjê, nie ma co wydawaæ kasy na ca³y symulator. Przecie¿ tak jak pisa³e¶ wystarczy odpowiedni kabel po³±czeniowy pomiêdzy nadajnikiem a PC i mo¿na siê szkoliæ w pilota¿u "na sucho".
S³awek mam jeszcze jedno pytanie odno¶nie zawiasów - w zestawie za³±czone s± zawiasy poliestrowe CA. Nie wzbudzi³y one mojego zaufania (nie ma ¿adnego do¶wiadczenia z takim materia³em) i naby³em zawiasy nylonowe z osi± stalow± - tzw. ma³y Kavan. Dla mnie wygl±daj± one na wiele solidniejsze - wielko¶æ i grubo¶æ s± bardzo podobne do tych firmowych. A Ty co my¶lisz? Warto je zamieniæ, czy te¿ pozostawiæ firmowe?
Pozdrawiam
Mi³ej wspó³pracy
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
SlavikS
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 12.12.2008 09:33
Awatar

Administrator


Postów: 2229
Data rejestracji: 20.05.08

mam nadziejê, ¿e nie bêdzie zbyt uci±¿liwa dla Ciebie, gdy do³±czy siê w przysz³o¶ci jeszcze jeden zainteresowany.


Damy radê Smile

w zestawie za³±czone s± zawiasy poliestrowe CA. Nie wzbudzi³y one mojego zaufania (nie ma ¿adnego do¶wiadczenia z takim materia³em) i naby³em zawiasy nylonowe z osi± stalow± - tzw. ma³y Kavan. Dla mnie wygl±daj± one na wiele solidniejsze - wielko¶æ i grubo¶æ s± bardzo podobne do tych firmowych. A Ty co my¶lisz? Warto je zamieniæ, czy te¿ pozostawiæ firmowe?


Ja bym zdecydowanie zamieni³.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 12.12.2008 10:23
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

S³awek,
Dziêkujê za odpowied¼.
Tak te¿ uczyniê - zdecydowanie zmieniê.
Pozdrawiam
Mi³ej Wspó³pracy
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Oddam za darmo czê¶ci do budowy 2 modeli ;) Sprzedam 7 19.04.2016 11:02
Nowe technologie budowy modeli RC Technika w samolotach RC 2 18.04.2016 04:25
Czym kierujecie siê przy wyborze modelu do budowy ? Nasze lataj±ce modele RC 4 16.04.2016 15:25
Toto 7 relacja Relacje z budowy 7 07.11.2011 20:52
VERVO II - relacja z budowy Relacje z budowy 5 29.08.2011 10:37
statystyka