Zobacz temat
RC P³ock :: Modele RC :: Relacje z budowy
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
CAP 232 Hyperion ARF - relacja z budowy
SlavikS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 29.04.2011 08:36
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Co spotkanie to nowe modele. Nasz³a mnie taka refleksja - dlaczego wiêkszo¶æ naszych kolegów nie pisze relacji z budowy? Przecie¿ nawet sk³adanie modelu z zestawu jest warte opisania i udokumentowania.

Ja nie bêdê taki tajemniczy i w zwi±zku z tym postaram siê opisaæ modelik, który kupi³em sobie w przyp³ywie impulsu - bo zawsze mi siê podoba³ Smile Postanowi³em równie¿ sprawdziæ czy rzeczywi¶cie jako¶æ wykonania i w³a¶ciwo¶ci lotne modeli Hyperiona s± takie jak opisuj± na forach. Tak naprawdê to zakup jest wynikiem przypadku. Szuka³em owiewki silnika do mojego CAPA'a, którego po do¶wiadczeniach z ostatnich lotów postanowi³em gruntownie odchudziæ (kto by³ wtedy na lotnisku to wie o co chodzi). Operacjê odchudzania opiszê zapewne w innym w±tku Wink Moja owiewka wysz³a ciê¿ka, wiêc szukam czego¶ l¿ejszego. CAP Hyperiona ma bardzo podobne wymiary. Tak trafi³em na sklep, który w Polsce zacz±³ handlowaæ modelami tej firmy - Rcbzik.pl. Okaza³o siê, ¿e mogê sobie zamówiæ tak± owiewkê, a przy okazji dodatkowo ca³y model po atrakcyjnej (ustalonej indywidualnie z w³a¶cicielem sklepu) cenie. £ama³em siê ca³e dwa dni Wink Skoro tu piszê to wynik wiadomy. Paczuszka wyjecha³a do mnie wczoraj, wiêc nied³ugo zestawik powinien byæ w moich rêkach. Puki co folderek producenta:

www.toskyrc.com/web/upload/CAP232-25e%20(Y2008)2-55.JPG
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Andy
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 29.04.2011 16:16
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

No to czekamy na relacyjkê - Smile
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
SlavikS
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 29.04.2011 22:02
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Dzi¶ listonosz zjawi³ siê z du¿ym pude³kiem, ca³e szczê¶cie szczelnie zapakowanym - dlatego jeszcze ¿yjê Wink
Przed chwil± dokona³em jego eksploracji, a w pude³eczku to:

Elegancko i lekko zrobione skrzyd³a i kad³ub

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/1.jpg

Galanteria

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/2.jpg

i arkusz naklejek

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/3.jpg

Muszê powiedzieæ, ¿e jestem pod wra¿eniem jako¶ci wykonania pokrycia - bardzo estetycznie to wszystko wygl±da. Instrukcja monta¿u jest obrazkowa, wiêc chyba dam radê to posk³adaæ do kupy. Porówna³em konstrukcjê do mojego wcze¶niejszego CAP'a. Ró¿nice s± znacz±ce - przede wszystkim szersze skrzyd³a i mniej zwê¿aj±ce siê na koñcach. Poza tym s± krótsze. Stateczniki praktycznie o tych samych wymiarach, za to kad³ub jest bardziej smuk³y od mojego no i jest duuuuuu¿o bardziej a¿urowy. Praktycznie dziura na dziurze i trzyma siê to na folii. To planujê w operacji odchudzania mojego projektu. Owiewka niestety do mojego nie pasuje - za niska. Bêdê musia³ zrobiæ now± tylko du¿o l¿ej. Zwa¿y³em owiewkê Hyperiona - wa¿y nieca³e 50g (solidna laminatowa). Moja prawie 140 - jest o co powalczyæ bo nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e mój jeszcze siê na niebie poka¿e.
Ca³o¶æ puki co z³o¿y³em do pude³ka - poczeka na swoj± kolej. Teraz muszê wsadziæ wyposa¿enie do æmy po reanimacji i j± w koñcu ulotniæ.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
SlavikS
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 04.05.2011 21:44
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Majówka nielotna to by³o trochê czasu na warsztacie. Moth gotowy do kolejnej próby wiêc znowu otworzy³em pude³ko z CAP'em i zacz±³em sk³adaæ elementy do kupy.

Na pierwszy ogieñ posz³y zawiaski. Wymieni³em wszystkie zawiaski proponowane przez producenta (takie paski z tworzywa) na zawiaski z bolcem. By³o sporo precyzyjnej zabawy ale finalnie wszystkie obsadzone. Dziêki temu zabiegowi powierzchnie sterowe chodz± bardzo lekko. Oczywi¶cie zawiasy w sterach wklei³em po zamontowaniu usterzenia w kad³ubie - inaczej siê nie da Wink Finalnie wczorajszy dzieñ zakoñczy³em gotowym usterzeniem, a wygl±da to tak:

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/4.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/5.jpg

Sterowanie sterem wysoko¶ci serwem umieszczonym na tyle ogona (na fotce widaæ wyciête w folii miejsce na serwo). Ster kierunku sterowany bêdzie w systemie pull-pull - serwo w centralnej czê¶ci kad³uba.
Otwory na serwa wymiarami zrobione s± pod serwa 9g i nie bardzo mo¿na te otwory powiêkszyæ ze wzglêdu na wymiary ramki sklejkowej wzmacniaj±cej te otwory. Zastanawiam siê, czy HXT900 wystarcz±. Spróbujê je zastosowaæ. Puki co my¶lê, ¿eby daæ UBEC i zasiliæ je napiêciem 6V (bêd± mocniejsze).

Zabieram siê do zmontowania kabiny. Producent nie przewidzia³ pilota, pod³ogi czy kokpitu.

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/6.jpg

Stwierdzi³em, ¿e model z tak a¿urow± kabin± nie bêdzie dobrze wygl±da³ wiêc spróbujê jednak kogo¶ do niej wsadziæ, ale to ju¿ w dalszej czê¶ci relacji.
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
stawoj
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 04.05.2011 22:16
modelarz


Postów: 1361
Data rejestracji: 18.05.08

Zamiast HXT 900 proponuje te metalowe Turnigy TGY-90 S. Wymiarami identyczne.

http://www.hobbyk...oduct=9392

Wada - g³o¶no pracuj±.

lub

HXT MG-14 - te¿ metalowe i wymiary identyczne.

http://www.hobbyk...oduct=8303

Pracuj± zdecydowanie ciszej.

Obydwa typy serw mam i testuje w akrobatach.
Edytowane przez stawoj dnia 04.05.2011 22:29
 
lopez 16
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 05.05.2011 10:23
Awatar

modelarz


Postów: 629
Data rejestracji: 04.09.08

Modelik fajowy ,co do serw TGY-90 S to mia³em je w katanie na lotkach i s± nie do zajechania Smile
Edge 2.20 - w budowie
Xeno multiplex
Flamingo
Hydroboat
 
SlavikS
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 27.06.2011 22:26
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Trochê siê zapu¶ci³em z t± relacj± - model ju¿ gotowy i po pierwszych przej¶ciach, a relacja nie dokoñczona Smile
No to teraz bêdzie w telegraficznym skrócie bo tak naprawdê to i nie ma za mocno co opisywaæ.

Jak ju¿ zacz±³em wcze¶niej pisaæ zmodernizowa³em kabinê - podklei³em kawa³ek wya¿urowanej balsy 1 mm, oklei³em foli±, wydrukowa³em panel przyrz±dów i wsadzi³em pilota:

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/7.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/8.jpg

Model zosta³ wyposa¿ony w elektronikê:
3 serwa HXT900 (wysoko¶æ i lotki)
1 serwo TGY-90S ster kierunku (HXT900 nie wytrzyma³o l±dowania - posz³y tryby)
Odbiornik Spectrum 6-o kana³owy z HC
Regulator Turnigy Plush 40A
Silnik Turnigy TR3542 -1450KV
Pakiet LiPo 3S NanoTech 2200 mAh
¦mig³o 10x5E

Tak to wygl±da po zdjêciu kabiny:
www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/9.jpg

Pakiet musia³em podsun±æ maksymalnie do przodu - praktycznie wchodzi w ca³y kiosk silnika. Nie mog³em go wywa¿yæ wiêc na nos posz³o kilka sztabek o³owiu. Do lotu model wa¿y nieca³e 1200g.

A tak wygl±da z góry i z do³u:

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/10.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/11.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/12.jpg

www.ss.petronet.pl/Cap232Hyperion/13.jpg

Model jest ju¿ po pierwszych lotach. Próbowa³em na pakietach 2S 3000 mAh nanoTech. Model lata stabilnie, ale wyra¼nie brakuje mu mocy. W zwi±zku z tym zdecydowa³em siê na pakiety 3S i mniejsze ¶mig³o. Pomierzy³em pobory - powinno byæ OK - przy na³adowanym na full pakiecie wyci±gn±³em ponad 500W. Na tym napêdzie próby wkrótce.

Pierwsze wra¿enia z lotów pozytywne Smile Trzeba bardzo uwa¿aæ na l±dowanie - kad³ub jest bardzo delikatny - praktycznie nigdzie nie ma wzmocnieñ - wszystko od wrêgi silnikowej do ogona to balsa i to mocno a¿urowana. W ostatnim locie odciê³o mi pakiet i model do¶æ ostro przyziemi³ - oczywi¶cie mój b³±d - kad³ub z³ama³ siê w po³owie. Ca³e szczê¶cie jak ³atwo siê z³ama³ tak ³atwo da³ siê posklejaæ Wink

No i to by by³o na tyle Smile
Edytowane przez SlavikS dnia 27.06.2011 22:27
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Przeskocz do forum:
Podobne Tematy
Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Oddam za darmo czê¶ci do budowy 2 modeli ;) Sprzedam 7 19.04.2016 11:02
Nowe technologie budowy modeli RC Technika w samolotach RC 2 18.04.2016 04:25
Czym kierujecie siê przy wyborze modelu do budowy ? Nasze lataj±ce modele RC 4 16.04.2016 15:25
Hyperion Ju-87 Stuka G2 Relacje z budowy 83 13.02.2013 07:36
Toto 7 relacja Relacje z budowy 7 07.11.2011 20:52
statystyka