Mistrzowie sportów lotniczych w Sejmie RP
Dodane przez stawoj dnia 11.10.2012 19:21
Dnia 26 września 2012 roku, w gmachu Sejmu RP miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego Od Żwirki i Wigury do współczesności".
Inicjatorem wystawy ekspozycji w Sejmie był Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespół Lotnictwa pod przewodnictwem Senatora Witolda Sitarza.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali : Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik. Do sejmu organizatorzy wystawy zaprosili przedstawicieli instytucji i organizacji współdziałających z lotnictwem sportowym: Głównego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa, Krajowej rady Lotnictwa, Klubu Seniorów Lotnictwa. Szczególnymi gośćmi byli potomkowie pilota Franciszka Żwirki.
Najliczniej uczestniczyli zaproszeni przez marszałków Sejmu i Senatu mistrzowie spośród dziewięciu dyscyplin sportów lotniczych : akrobacji lotniczej, sportu balonowego, sportu samolotowego, sportu szybowcowego, sportu spadochronowego, sportu śmigłowcowego, sportu mikrolotowego i paralotniowego oraz modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
W tej żywej galerii mistrzów sportów lotniczych był również zasłużony płocki modelarz kosmiczny Wojciech Krzywiński, który przed dwoma tygodniami, na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych w Słowacji zdobył kolejny tytuł i medal drużynowego Mistrza Świata. Godnym odnotowania jest liczba ponad tysiąca medali zdobytych przez polskich amatorów sportów lotniczych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza podczas mistrzostw Europy, mistrzostw Świata i Pucharu Świata. W tym 34 medale są udziałem płockiego modelarza rakietowego Wojciecha Krzywińskiego.
Poza prezentacją personalną i fotograficzną współtwórców polskich sukcesów sportowych lotniczych można było zobaczyć najcenniejsze trofea takie jak : Puchar Żwirki i Wigury z Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych - Challenge 1932 w Berlinie, Przechodni Puchar Gordon - Benette'a, który w roku 1935 został przyznany Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie polaków na Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, dwa Puchary Z Szybowcowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Argentynie w 1963 roku, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet Samolotów na Uwięzi, który trafił na stałe do Polski w roku 2010.
Po wspólnym zwiedzaniu wystawy, uczestnicy spotkali się w sali Senatu z parlamentarzystami. Dyskutowano o problemach bieżących środowiska sportów lotniczych, ich przyszłości i potrzebach. Było również miejsce na wspomnienia, przygody i anegdoty lotnicze.
Należy mieć przeświadczenie iż sejmowe spotkanie będące wyrazem szczególnego uznania dla lotniczych, w pełni amatorskich sportowców wniesie jeszcze doskonalszy klimat do dalszego rozwoju sportowego lotnictwa w Polsce.