Tytu³: RC P³ock :: VERVO II - relacja z budowy

Dodane przez SlavikS dnia 25.08.2011 11:18
#3

Farba dosch³a, pogoda nielotna, wiêc budowy ci±g dalszy :)

Sklei³em do kupy wszystkie elementy piankowe - Vervo nabra³ kszta³tów i wygl±du samolotu.

www.ss.petronet.pl/Vervo/13.jpg

www.ss.petronet.pl/Vervo/14.jpg

Powêdrowa³ równie¿ na wagê - na tym etapie, jak widaæ na za³±czonym obrazku, 248g.

www.ss.petronet.pl/Vervo/15.jpg

Czas zabieraæ siê za monta¿ wyposa¿enia. Przymierzy³em wrêgê silnika do³±czon± do zestawu.

www.ss.petronet.pl/Vervo/16.jpg

Wyda³a mi siê zbyt ma³a, tym bardziej, ¿e do poszerzenia kad³uba w miejscu wrêgi silnikowej przewidziane zosta³y dodatkowe elementy piankowe sprytnie ozdobnie dociête (pomalowa³em je na kolor aluminium). Wobec tego dorobi³em wiêksz± wrêgê z lekkiej lipowej sklejki modelarskiej, wykona³em dodatkowe podciêcia w piance i wklei³em na CA. Finalnie wrêga równie¿ zyska³a kolor aluminium.

www.ss.petronet.pl/Vervo/17.jpg

www.ss.petronet.pl/Vervo/18.jpg

Potem zabra³em siê za ogon. W modelu przewidziano ciekawe rozwi±zanie monta¿u i sterowania sterem kierunku, nad którym warto siê chwilê pochyliæ, tym bardziej, ¿e instrukcja monta¿u w tym miejscu jest bardzo oszczêdna. Ster kierunku ma zostaæ zamontowany bezpo¶rednio na osi serwa. W tym celu do zestawu zosta³ do³±czony laminatowy ³±cznik, który ma zostaæ wklejony w przygotowane do tego miejsce w elemencie piankowym steru kierunku oraz laminatowe podk³adki do wzmocnienia monta¿u serwa w kad³ubie. Przymierzy³em wszystko na sucho i doszed³em do wniosku, ¿e te laminatowe elementy (szczególnie podk³adki) nie spe³ni± swojego zadania - serwo tak zamontowane w piance bêdzie siê bujaæ. Poniewa¿ serwo trzyma ca³y ster kierunku ta konstrukcja musi byæ stabilna i w miarê odporna. Jako serwo ogonowe zastosujê serwo z metalowymi trybami TGY-90S. W celu stabilnego monta¿u serwa wykona³em z lipowej sklejki 2mm ramkê i pog³êbi³em podciêcie na serwo lutownic± transformatorow± z odpowiednio ukszta³towanym grotem (jak na zdjêciu).

www.ss.petronet.pl/Vervo/19.jpg

Laminatowy ³±cznik zmieni³em na element dociêty ze sklejki lipowej 2mm, w którym wywierci³em otwory dopasowane do orczyka serwa.

www.ss.petronet.pl/Vervo/21.jpg

www.ss.petronet.pl/Vervo/20.jpg

Pouzupe³nia³em piankê tam gdzie jej brakowa³o i pomalowa³em doklejane elementy. Po wyschniêciu farby z³ozy³em wszystko do kupy.
Po kolei:
- z pomoc± testera serw ustawi³em po³o¿enie neutralne serwa i dokrêci³em orczyk.

www.ss.petronet.pl/Vervo/22.jpg

- przestawi³em serwo w skrajne po³o¿enie ¿eby mieæ mo¿liwo¶æ przykrêcenia steru kierunku do orczyka. Orczyk przykrêci³em dwoma cienkimi wkrêtami do drewna.

www.ss.petronet.pl/Vervo/23.jpg

- w takim po³o¿eniu orczyka mo¿na równie¿ przykrêciæ serwo do ramki.

www.ss.petronet.pl/Vervo/25.jpg

Widok finalnie z³o¿onego mechanizmu statecznika pionowego.

www.ss.petronet.pl/Vervo/24.jpg

No i ca³ego ogonka ;)

www.ss.petronet.pl/Vervo/26.jpg

Teraz trzeba wykombinowaæ resztê mechaniki - ster wysoko¶ci i lotki. Otwory na serwa s± ju¿ wyciête, wiêc wiadomo gdzie je montowaæ. Otwory przygotowane s± na serwa 9g - HXT900 pasuj± idealnie. Co prawda instrukcja rekomenduje wszystkie serwa z metalowymi trybami, ale ze wzglêdu na te parê gram mniej ja jednak zastosujê HXT900 - zobaczymy - zawsze mo¿na bêdzie pó¼niej wymieniæ.
Na serwo statecznika poziomego wykona³em lutownic± podciêcia w taki sposób aby mo¿na by³o je g³êbiej wpu¶ciæ w kad³ub i podkleiæ podk³adki, w które bêdzie mo¿na wkrêciæ wkrêty mocuj±ce serwo - wykorzysta³em podk³adki laminatowe pierwotnie przewidziane do monta¿u serwa ogonowego. W powierzchnie sterowe (od góry) wklei³em plastikowe d¼wignie z zapasów magazynowych. W moim przekonaniu, ze wzglêdu na ich sposób monta¿u w piance, bardziej siê sprawdz± ni¿ do³±czone do zestawu d¼wignie laminatowe. Kolejnym elementem, który nie bardzo mnie przekona³, okaza³ siê do³±czony do zestawu drut na popychacze - jak dla mnie za wiotki. Skutkiem tego zrobi³em popychacze z prêta wêglowego 1,5mm. Koñcówki zosta³y odpowiednio wygiête z drutu z zestawu i po³±czone z prêtem wêglowym nitk± (po³±czenie zosta³o owiniête nitk± i zalane klejem CA). Przed wklejeniem jednej koñcówki popychacza steru wysoko¶ci nawlek³em na prêt wêglowy 5 kawa³ków (oko³o 1 cm d³ugo¶ci) plastikowej rurki - po odpowiednim roz³o¿eniu na popychaczu wzd³u¿ kad³uba utworz± prowadnicê dla prêta. Na zdjêciu przygotowany popychacz.

www.ss.petronet.pl/Vervo/27.jpg

Poni¿ej na zdjêciach zmontowany napêd steru wysoko¶ci. Przy klejeniu rurek do kad³uba spotka³a mnie niespodzianka :) - klej CA nie klei tego materia³u - do przyklejenia rurek u¿y³em dwusk³adnikowej ¿ywicy poliestrowej.

www.ss.petronet.pl/Vervo/28.jpg

www.ss.petronet.pl/Vervo/29.jpg

W analogiczny sposób wykonane zosta³y popychacze lotek. Serwo lotek zosta³o wsuniête w przygotowane "fabrycznie" podciêcia - wchodzi do¶æ sztywno. Dodatkowo podklei³em je na brzegach "gluciark±" klejem na gor±co.

www.ss.petronet.pl/Vervo/30.jpg

www.ss.petronet.pl/Vervo/31.jpg

To efekt mojej wczorajszej pracy. Jak patrzê za okno to dzi¶ równie¿ pogoda warsztatowa, wiêc mo¿e uda mi siê zamontowaæ napêd :)