Tytu³: RC P³ock :: Durafly Supermarine Spitfire Mk 24

Dodane przez SlavikS dnia 04.01.2014 22:19
#1

W koñcu znalaz³em chwilê czasu po ¶wi±tecznej koñcówce roku ¿eby dobraæ siê dok³adniej do paczuszki, która pojawi³a siê u mnie pod choink± dziêki uprzejmo¶ci go¶cia w czerwonym kubraczku. A mo¿e to by³a ¶nie¿ynka :?
W paczce sporych rozmiarów, przyjecha³y dobrze zabezpieczone elementy modelu Spitfire'a MK24 firmy Durafly.

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_0.jpg

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_1.jpg

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_2.jpg

Na temat tego modelu mo¿na przeczytaæ na stronach producenta: http://www.durafl...24-1100mm/
Do kupienia jest oczywi¶cie w doskonale znanym nam sklepie :) http://www.hobbyk..._PNF_.html

Opis marketingowo niez³y - zobaczymy jak to bêdzie przystawa³o do realu. Waga i obci±¿enie powierzchni wró¿± dobrze, ale od pocz±tku - najpierw ocena zawarto¶ci pude³ka.

1) Elementy dobrze zabezpieczone do transportu wyprofilowanym styropianem.

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_3.jpg

2) Elementy po wyjêciu z pude³ka

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_4.jpg

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_5.jpg

Model w znakomitej wiêkszo¶ci jest z³o¿ony. Zamontowane elektrycznie wysuwane podwozie, wszystkie serwomechanizmy, bowdeny, a nawet ¶wiat³a nawigacyjne. Do doklejenia s± zakoñczenia oprofilowania skrzyde³ na kad³ubie, wlot powietrza, ch³odnice oleju na skrzyd³ach i karabiny.
Do zestawu do³±czona jest ca³a galanteria w postaci popychaczy na lotki i klapy i d¼wignie na powierzchnie sterowe, które samodzielnie trzeba zamontowaæ oraz rozdzielacze Y do pod³±czenia ¶wiate³ i serwomechanizmów podwozia. Jakby kto¶ nie mia³ w warsztacie to jest ¶rubokrêt krzy¿akowy i ma³a tubka kleju :)
Napêd te¿ na miejscu - do dokrêcenia jest cztero³opatowe ¶mig³o z dobrze pasuj±cym ko³pakiem nakrêcanym na o¶ silnika.
Statecznik poziomy wk³ada siê na bagnety i skrêca wkrêtami. Skrzyd³o mocowane jest do kad³uba na 4 ¶ruby.

3) Pierwsze wra¿enie nt. jako¶ci.

Materia³ wydaje siê byæ w porz±dku - twarda pianka EPO. Nie mia³em jeszcze modeli z tego materia³u. Wydawa³o mi siê, ¿e bêdzie to podobne do EPP - bardziej miêkkie i elastyczne tymczasem ta pianka jest bardzo twarda. Na powierzchniach wyt³oczone s± podzia³y blach i innych elementów poszycia - wydaje mi siê ¿e trochê przesadnie ale jako¶ to mocno nie razi. G³ówne elementy zosta³y pomalowane natryskowo. Robi³a to pewnie maszyna, wiêc do jako¶ci malowania nie ma co siê przyczepiæ. wszystkie dodatkowe "ozdobniki" to niestety nalepki. Jako¶æ kleju, który je trzyma i dok³adno¶æ klejenia to ju¿ inna bajka - niedok³adnie i na akord - jak mo¿na dobrze po ³uku nakleiæ ¿ó³te paski na natarciu skrzyd³a :) - najprawdopodobniej je zerwê i pomalujê oznaczenia aerografem. Kolejna rzecz kontrowersyjna to zaklejenie szar± ta¶m± kana³ów, w których biegn± kable do serw - to ju¿ widaæ, ¿e siê odrywa, a co bêdzie jak dostanie trochê wilgoci z powietrza? Fajnie natomiast zrobiona jest kabinka z pilotem. Na zdjêciu poni¿ej widaæ te ta¶my i kolejn±, moim zdaniem, fuszerkê - d¼wignia prawej klapy nie licuje z orczykiem serwa.

www.ss.petronet.pl/SpitMK24/SD_6.jpg

To tyle na dzi¶. Postaram siê dokumentowaæ etapy monta¿u i kolejne ciekawostki i spostrze¿enia dotycz±ce tego zestawu, który mimo kliku mankamentów w ogólnej ocenie nie wypada ¼le.