Zobacz temat
RC P這ck :: Hyde Park :: Inne
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go嗆(ci)
 Drukuj temat
Zmiany w prawie lotniczym
SlavikS
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 19:15
Awatar

Administrator

Post闚: 2032
Data rejestracji: 20.05.08

Mo瞠 jeszcze nie nie ka盥y wie, a warto 瞠by wiedzia Wink
10-04-2013r. zosta這 og這szone Rozporz康zenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wy陰czenia zastosowania niekt鏎ych przepis闚 ustawy – Prawo lotnicze do niekt鏎ych rodzaj闚 statk闚 powietrznych oraz okre郵enia warunk闚 i wymaga dotycz帷ych u篡wania tych statk闚.

Skr鏒owe om闚ienie najistotniejszych zmian na stronie AP: http://www.aerokl...matorskie/

Pe軟y tekst do pobrania tu: http://dziennikus...2013/440/1

Jest to akt o tyle dla nas istotny, gdy dotyka mi璠zy innymi niekt鏎ych kwestii latania modelami oraz ubezpieczenia OC:
Za陰cznik 6 - Modele lataj帷e oraz bezza這gowe statki powietrzne o maksymalnej masie startowej (MTOM) nie wi瘯szej ni 25 kg, u篡wane wy陰cznie w operacjach w zasi璕u wzroku. Niekt鏎zy twierdz, 瞠 zgodnie z tym za陰cznikiem latanie modelem FPV, kt鏎y odleci poza zasi璕 wzroku pilota jest nielegalne. My郵, 瞠 zainteresowani powinni zapozna si z tym aspektem 瞠by nie by這 niespodzianek.

Za陰cznik 7 - Wymagania dotycz帷e ubezpieczenia odpowiedzialno軼i cywilnej os鏏 eksploatuj帷ych statki powietrzne, o kt鏎ych mowa w 2 rozporz康zenia, oraz minimalne wysoko軼i sum gwarancyjnych tego ubezpieczenia. Wygl康a na to, 瞠 ka盥y lataj帷y modelem musi mie ubezpieczenie OC, a lataj帷 modelem powy瞠j 5 kg suma ubezpieczenia nie mo瞠 by ni窺za ni 3000SDR czyli ok. 14200 PLN.

O篡wiona dyskusja w temacie na PFM: http://pfmrc.eu/i...e__st__220
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4

Quba
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 21:04
Awatar

modelarz

Post闚: 55
Data rejestracji: 28.05.13

Dzi瘯i dzi瘯i za poruszenie tematu Smile - warto, 瞠by ka盥y sobie to przeczyta. W徠pi osobi軼ie w to, 瞠 kto podejdzie i zapyta si o ubezpieczenie, ale istnieje taka mo磧iwo嗆, bo pa雟two szuka cichych 廝鏚e貫k, a modelarze mogliby okaza si dobrym interesem! Ciekawe kto z lataj帷ych FPV si zastosuje... Smile)
Osprey G x28
Mig 3 ESA
Fly 2,5ccm
Bf 109 ACES
alpha jet depron
Ketana 1,5m + GMS 2000 Gold Head

magneto
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 31.10.2013 23:16
Awatar

modelarz

Post闚: 251
Data rejestracji: 21.11.09

pewnie nikt z lataj帷ych FPV si nie zastosuje ,latanie FPV przeczy idei latania w zasi璕u wzroku zw豉szcza lataj帷 w goglach na oczach,jedyny plus zmian w prawie to to 瞠 pojawi造 si jakie sensowne ubezpieczenia

robloz
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 29.03.2014 21:37
Awatar

Moderator

Post闚: 2082
Data rejestracji: 19.05.08

Dotyczy zw豉szcza latania FPV.
http://www.ulc.go...at_uav.pdf

Zawsze uwa瘸貫m, 瞠 latanie np. 14km od lotniska to przesada, a ju kilka km. w g鏎 (by造 przypadki na 4-5km) to ju g逝pota.
Edytowane przez robloz dnia 30.03.2014 10:03
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.

magneto
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 11:32
Awatar

modelarz

Zmiany ,zmianami,ale mam pytanie o to jak,czy zmieni造 si strefy kontrolowane nad P這ckiem i okolicami.Chodzi mi o okolice S逝pna.Poniewa widok samolot闚 pasa瞠rskich na kt鏎ych wyra積ie mog odczyta oznaczenia i policzy okna sta si codzienno軼i.
Robert trzeba b璠zie zaprogramowa autopilota do wysoko軼i max 100m i popyla mi璠zy drzewami

Jantar
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 13:01
Awatar

modelarz

Post闚: 36
Data rejestracji: 06.09.09

Tu nie chodzi o zmiany stref. Po prostu przy podej軼iu na kierunku 08 w Modlinie z k徠a podej軼ia wynika wysoko嗆 w naszych okolicach ok 2 - 2,5 tys m, a wi璚 dosy nisko jak na du瞠 samoloty.

Pozdrawiam OK

Piotr K
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 18:55
Awatar

modelarz

Post闚: 210
Data rejestracji: 23.10.10

Wiem co o tym, czasami dok豉dnie nad moim domem przelatuj tak nisko, 瞠 mo積a odczyta napisy.
Piotr Kubiak

magneto
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 01.04.2014 19:06
Awatar

modelarz

To jaka jest u nas strefa chodzi mi o oznaczenie ,i do jakiej wysoko軼i mo積a lata.Wiem 瞠 istniej odpowiednie mapy z oznaczeniami tych stref,ale odczytanie ich to czarna magia dla mnie.Mo瞠 Jantar co wyja郾i jak je odczyta

magneto
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 10:33
Awatar

modelarz

Ostatnio coby by這 bezpieczniej dla mnie ,wykupi貫m ubezpieczenie oc.Niestety musia貫m zapisa si do stowarzyszenia paralotniarzy 瞠by jako sensownie si ubezpieczy.Na forum FPV przetacza si temat ubezpiecze i na dzie dzisiejszy jest to najlepsza opcja.A mo瞠 Wy macie jakie do鈍iadczenia odno郾ie ubezpiecze?

SlavikS
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 13:58
Awatar

Administrator

Ja mam OC w Alianz. Niby polisa obejmuje zabawki RC, ale diabe mo瞠 tkwi w szczeg馧ach. Wys豉貫m dzi zapytanie do Alianz - ciekawe co odpowiedz. Dodatkowo dzwoni貫m do swojej agentki w PZU - ma rozezna spraw. Dam zna jak co wi璚ej b璠 wiedzia.
Jarek - rzu wi璚ej szczeg馧闚 nt. Twojej polisy. Co, gdzie, za ile ....
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

Andy
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 14.04.2014 20:54
Awatar

modelarz

Post闚: 1536
Data rejestracji: 07.12.08

A ja mam polis w UNIQA TU S.A. - OC w 篡ciu prywatnym - zakresem ochrony obj皻a jest odpowiedzialno嗆 OC z tytu逝 uprawiania sportu - modelarstwo lotnicze.
Suma ubezpieczenia: 50 000 PLN
Miejsce ubezpieczenia: terytorium Polski.
Kwota sk豉dki: 149 PLN
Edytowane przez Andy dnia 14.04.2014 20:58
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci庵貫j budowie SZD 39 Cobra 17

magneto
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 15.04.2014 11:01
Awatar

modelarz

polisa zawarta w Ergo hestia. Zakres ca造 鈍iat suma ubezpieczenia 1.200.000pln.opcja 2 rozszerzona sk豉dka 115pln.Plus sk豉dka cz這nkowska w Polskim Towarzystwie Paralotniowym 40 pln
tu jest w徠ek jak kto chce poczyta http://rc-fpv.pl/...mp;start=0

SlavikS
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 15.04.2014 20:55
Awatar

Administrator

Dzi dosta貫m odpowied z Alianz - cytuj:
"Witam,
Zgodnie z owu szkody spowodowane przez modele lataj帷e do 5 kg s obj皻e ubezpieczeniem OC w 篡ciu prywatnym.

Z wyrazami szacunku,

ㄆkasz Dutkowski
Specjalista ds. obs逝gi ubezpiecze maj徠kowych
Centrum Operacyjnej i Telefonicznej Obs逝gi Klienta"

Ciekawe co zrobi PZU bo swoim pytaniem wprawi貫m agentk w konsternacj - napisa豉 do centrali Grin
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

magneto
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 04.05.2014 10:08
Awatar

modelarz

Analizuj帷 temat osobi軼ie i bior帷 pod uwag wasze wszystkie komentarze w tym w徠ku doszed貫m do wniosku, 瞠 najlepsze jest PSP.

Opisz jak to wygl康a:

Wchodzimy na https://peespe.ho... , zak豉damy konto, logujemy si, klikamy 瞠 chcemy sk豉dk, nast瘼nie klikamy 瞠 chcemy ubezpieczenie. Przyjd 2 maile z numerem konta i pozosta造mi danymi. Od razu mo瞠my drukn帷 sobie PDF-a z systemu z polis w kt鏎ej jest informacja 瞠 jest wa積a w okresie 1.03.2014r. - 28.02.2014r. ale od p馧nocy kolejnego dnia po op豉ceniu sk豉dki cz這nkowskiej i sk豉dki ubezpieczenia.
2 dni p騧niej dosta貫m e-maila potwierdziaj帷ego, 瞠 zaksi璕owano moj wp豉t, a w systemie ZEFIR widoczna jest flaga "TAK" w kolumnie z op豉t Wink Wszystko dzieje si automatycznie, wi璚 nie trzeba nigdzie dzwoni, dowiadywa si, niczego podpisywa, nigdzie je寮zi - dla mnie to du篡 plus.

Ja wybra貫m wariant 2 rozszerzony
Edytowane przez magneto dnia 04.05.2014 10:10

SlavikS
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 05.05.2014 07:34
Awatar

Administrator

Faktycznie wygodnie. Ja dr捫 temat w PZU i Alianz Smile

Jest jeszcze alternatywa - ubezpieczenie grupowe przez Aeroklub: http://www.aerokl...elarskich/

W skr鏂ie wygl康a to tak, 瞠 Aeroklub za 300 z rocznie ubezpiecza wszystkich cz這nk闚 sekcji modelarskiej. Nie wiem ilu nas zosta這 w AZM. My郵, 瞠 cz這nek stowarzyszony to te formalnie cz這nek, wi璚 mo瞠 wysz這by sporo taniej gdyby鄉y si na t polis zrzucili.
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

Piotrek B
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 05.05.2014 09:25
Awatar

modelarz

Post闚: 1311
Data rejestracji: 12.08.09

SlavikS napisa/a:
Faktycznie wygodnie. Ja dr捫 temat w PZU i Alianz Smile

Jest jeszcze alternatywa - ubezpieczenie grupowe przez Aeroklub: http://www.aerokl...elarskich/

W skr鏂ie wygl康a to tak, 瞠 Aeroklub za 300 z rocznie ubezpiecza wszystkich cz這nk闚 sekcji modelarskiej. Nie wiem ilu nas zosta這 w AZM. My郵, 瞠 cz這nek stowarzyszony to te formalnie cz這nek, wi璚 mo瞠 wysz這by sporo taniej gdyby鄉y si na t polis zrzucili.

No ja jeszcze jestem w AZM. Zaraz poczytam warunki.
Nie bior grawitacji na powa積ie.

SlavikS
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 22.05.2014 22:05
Awatar

Administrator

Zako鎍zy貫m dr捫enie tematu ubezpieczenia OC Smile

Wyniki moich docieka:
1) Polisa OC w Alianz - dostawa貫m r騜ne ciekawe odpowiedzi na zadawane pytania, ale finalnie wychodzi na to, 瞠 polisa w Alianz jest niewiele warta. Poniewa OWU nie definiuje wprost uprawiana modelarstwa prosi貫m aby na polisie by豉 zwarta stricte klauzula o tre軼i: "Polisa obejmuje odpowiedzialno嗆 cywiln za szkody powsta貫 w zwi您ku z eksploatacj statk闚 powietrznych - zdalnie sterowanych modeli lataj帷ych o masie startowej nie przekraczaj帷ej 5 kg - w rozumieniu ustawy Prawo lotnicze. Polisa obejmuje udzia w zawodach modelarskich i pokazach dla publiczno軼i."

Cytuj odpowied agenta:
"Nie mo瞠my r闚nie wpisa na polisie zakresu, o kt鏎ym Pan pisze. Zakres jest zdefiniowany w naszych OWU i nie ma mo磧iwo軼i modyfikacji tych zapis闚. Obejmuje on amatorskie u篡tkowanie modeli lataj帷ych jednak zgodnie z paragrafem 7, pkt. 1 ppkt "p" ubezpieczenie nie obejmuje szk鏚 powsta造ch w zwi您ku z wyczynowym lub zawodowym uprawianiem sportu, rozumianym jako regularne lub intensywne treningi, przy jednoczesnym udziale w zawodach, imprezach sportowych, obozach kondycyjnych i szkoleniowych, r闚nie w ramach przynale積o軼i do klub闚 sportowych, zwi您k闚 i organizacji sportowych, niezale積ie od faktu czerpania dochodu z uprawnianej dyscypliny sportu;"

2) Polisa OC w PZU - opar這 si o central, ale finalnie moja agentka uzyska豉 zgod na zawarcie polisy OC w 篡ciu prywatnym, kt鏎a obejmuje swoim zakresem u篡tkowanie modeli do 5 kg. W postanowieniach dodatkowych na polisie mam zapis taki jak chcia貫m - cytowany wy瞠j - co mnie na dzi satysfakcjonuje. Nie latam modelami powy瞠j 5 kg Smile
Sk豉dka za polis z sum gwarancyjn 100 tys z wynios豉 mnie 46 z rocznie.

3) Na modele powy瞠j 5 kg na t chwil nie ma alternatywy poza ubezpieczeniem grupowym przez Aeroklub. W PZU na model powy瞠j 5 kg przys豉li mi formularz jak na ubezpieczenie normalnego samolotu Grin

To tyle w temacie. Gdyby kto by zainteresowany tak polis w PZU mog da namiary na agenta, kt鏎y jest ju w temacie i nie b璠zie robi du篡ch oczu jak b璠ziecie t逝maczy o co chodzi Wink - info na PW.
S豉wek
------------------------
DX6i - 2.4GHz

Andy
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 07:34
Awatar

modelarz

Post闚: 1536
Data rejestracji: 07.12.08

No to widz, 瞠 oferta PZU jest bardzo konkurencyjna w stosunku do polisy UNICA S.A. (150.- do 46.-), zawiera stosowny zapis w polisie o odpowiedzialno軼i OC zwi您anej z uprawianiem sportu modelarstwo lotnicze, no i na dok豉dk kwota odpowiedzialno軼i jest r闚nie o wiele bardziej atrakcyjna (100 000.- / 50 000.-).
To ja poprosz o kontakt na PW do tego agenta co jest ju w temacie. A jak pisa貫 jaki wniosek do Centrali o zawarcie ubezpieczenia to te mo瞠sz zapoda.
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci庵貫j budowie SZD 39 Cobra 17

AQUARIUS
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 09:52
Awatar

Moderator

Post闚: 1582
Data rejestracji: 07.10.08

Ja r闚nie poprosz. Jako nie wierz w skuteczno嗆 polis (jakichkolwiek), ale b璠 spokojniejszy i na pewno u豉twi np. udzia w pokazach na naszym lotnisku.
"Gdybym mia wybra, wola豚ym ptaki ni samoloty "
C. Lindberg

Piotrek B
#20 Drukuj posta
Dodany dnia 23.05.2014 10:01
Awatar

modelarz

Post闚: 1311
Data rejestracji: 12.08.09

AQUARIUS napisa/a:
Ja r闚nie poprosz. Jako nie wierz w skuteczno嗆 polis (jakichkolwiek), ale b璠 spokojniejszy i na pewno u豉twi np. udzia w pokazach na naszym lotnisku.

B陰d! By豉 sytuacja taka, 瞠 瞠 kto komu rozbi modelem nadajnik na zawodachco ? Oddali za napraw co do grosza, a to by這 sporo...
Nie bior grawitacji na powa積ie.

Przeskocz do forum:
statystyka