Zobacz temat
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 go¶æ(ci)
 Drukuj temat
MESSENGER - podró¿ sentymentalna
Piotrek B
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 31.01.2011 23:20
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

Moja historia z tym modelem siêga przynajmniej 20 lat do ty³u. Jest to zestaw Czechos³owackiej firmy Modella, któr± nie wszyscy z tego forum pewnie nawet pamiêtaj±. Nie wiem dok³adnie jak wtedy sta³em siê posiadaczem takiego samego modelu, ale pamiêtam, ¿e w porównaniu z naszymi M³odzikami i Jaskó³kami, które wtedy sklejali¶my w modelarni by³ to samolocik absolutnie dla mnie doskona³y. Nie do¶æ, ¿e dwup³at, ca³y z balsy i napêdzany silniczkiem na CO2 to jeszcze ¶wietnie wykonany. Sklejanie tego zestawu to by³a czysta przyjemno¶æ. Nie muszê Wam chyba pisaæ jak dumnym by³em dzieckiem, kiedy wreszcie skoñczy³em budowê i jak wielkie by³o moje rozczarowanie kiedy model w pierwszym locie roztrzaska³ siê tak, ¿e nie by³o nadziei na jego naprawêFrown Mia³em ³zy w oczach i o ile dobrze pamiêtam, by³ to jeden z g³ównych powodów mojej rezygnacji z samolotów. (Zdradzi³em je wtedy na rzecz rakiet sportowych).
Kiedy teraz nast±pi³ renesans mojego modelarstwa od razu przypomnia³ mi siê ten model. Szuka³em jakiego¶ jego ¶ladu w internecie, i nawet uda³o mi siê znale¼æ co¶ na którym¶ z polskich forów. By³o tam o nim bardzo niewiele, ale by³o zdjêcie i serce od razu mocniej mi zabi³o. Od tej pory przegl±da³em allegro licz±c na to, ¿e mo¿e kto¶ odkopie jeszcze jaki¶ zapomniany przez ¶wiat egzemplarzco ? No i sta³o siê!! Po dwóch latach pojawi³ siê mój wymarzonyGrin Cena nie gra³a roli, ba³em siê tylko, ¿eby aukcja nie zakoñczy³a siê wcze¶niejAngry
Uda³o siê! Wylicytowa³em i mam. Jeszcze nie przyszed³, ale moje rado¶æ ju¿ jest wielka. Sprzedaj±cy zapewnia³, ¿e zestaw jest kompletny i w doskona³ej kondycji.
Nie wiem jeszcze czy bêdê go budowa³ zgodnie z instrukcj±, tzn. silniczek na CO2, lub napêd gumowy, czy pokuszê siê o jak±¶ konwersjê do RC. Nie pamiêtam nawet jakiej on jest wielko¶ci i czy ud¼wignie jaki¶ dodatkowy osprzêt, ale to bez znaczeniaWink.
20 lat temu model nie polecia³ i bardzo zmieni³ mój ¶wiatopogl±d, teraz mam drug± szansê i wiem, ¿e jej nie zmarnujêSmile
Zaprezentujê tutaj oczywi¶cie jaka¶ fotorelacjê z budowy. Na razie zdjêcia jeszcze z allegro.
images43.fotosik.pl/585/a402a1a95ddef6e1.jpeg
images38.fotosik.pl/577/f5e1b15bf47c08e1.jpeg
Edytowane przez Piotrek B dnia 31.01.2011 23:24
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
AQUARIUS
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 04:50
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Messenger to jeden z moich ulubionych samolotów - zprojektowany jako "powietrzny motocykl". Mia³em kiedy¶ chêæ takiego pope³niæ, mam chyba ze trzy rodzaje planów d niego - w tym chyba w³a¶nie ksero planu z tego zestawu. Zasze mnie ciekawi³o jak pracuje taki silniczek gazowy. w takim drewniaczku to by³oby naprawdê co¶!
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
robloz
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 06:56
Awatar

Moderator


Postów: 2369
Data rejestracji: 19.05.08

Udana wêdrówka w czasie. Ja klei³em te¿ dwa modele z tej firmy (jaka¶ awionetka na CO2 i górnop³at "Marabut"na gumê) Pamiêtam, ¿e lata³y super tylko ¿a³owa³em ¿e nie mo¿na by³o nimi sterowaæ.
Robert

Taranis-2.4Ghz
combat- Me 110 . P 40. "zero"
Makiety -Fly Baby.
Budowa- Zlin Z 37 Cmelak.
 
Andy
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 07:44
Awatar

modelarz


Postów: 1539
Data rejestracji: 07.12.08

Piter,
no fantastyczna sprawa. Mnie najbardziej zaskoczy³ napêd na CO2. Ja to kojarzê takie naboje jedynie z syfonami na wodê sodow±.
Trzymam kciuki za Twój projekt. Bardzo fajnie by³oby, aby spelnily siê Twoje marzenia sprzed lat i uda³o siê zapakowaæ na pok³ad jakie¶ RC i elektryczny zespó³ napêdowy.
Mi³o czytaæ takie tematy.
Edytowane przez Andy dnia 01.02.2011 07:45
Andy rcradom.pl/admin/foto/stukas.gifrcradom.pl/admin/foto/corsair4.gif
_____________________
DX6i, DX7, DX7S, DX9 - 2.4GHz

- T-REX 500 ESP - AirWolf
- T-REX 500 GF - Hughes 500E
- Beechcraft-Bonanza 15E ARF
- Katana MD - Precision Aerobatics
- F4U-1D Corsair 50 ARF
- EXTRA 300 MM
- Pitts Python - Haikong Model
- w ci±g³ej budowie SZD 39 Cobra 17
 
dorob
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 07:58
Awatar

modelarz


Postów: 334
Data rejestracji: 12.10.10

Gratulujê i ¿yczê spe³nienia marzeñ Wink

Pierwszy raz w ¿yciu widzê silnik na dwutlenek, czasy siê zmieni³y - przerób go na podtlenek Grin
A na powa¿nie to ¿yczê owocnych i pozytywnie zakoñczonych prac nad monta¿em elektryki i udanego oblotu.

Temat oczywi¶cie bêdê ¶ledzi³.
Pozdrawiam
MarCin
FotoDorob
 
http://marcindorobek.com
AQUARIUS
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 15:21
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

Ja tam bym ten zestaw zostwi³ i jak by mi by³o smutno, to mym sobie otwiera³ pude³ko i na niego zerka³ od czasu do czasu. A raz do roku np. w swoje imieniny bym sobie odpali³ ten gazaowy silniczek... Kiedy¶ te¿ o takowym marzy³em, ale mog³em co najwy¿ej na niego popatrzeæ przez ladê w Centralnej Sk³adnicyy Harcerskiej... Ech!
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
Piotrek B
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 18:27
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

Ja tam bym ten zestaw zostawi³ i jak by mi by³o smutno, to bym sobie otwiera³ pude³ko i na niego zerka³ od czasu do czasu. A raz do roku np. w swoje imieniny bym sobie odpali³ ten gazowy silniczek...

HEHEWink Mo¿e i to dobry pomys³. Mo¿e po prostu zachomikowaæ go na nastêpne 20 lat i potem siê zastanowiæ co dalej Pfft
A co do tych silniczków na CO2 to s± to bardzo ciekawe, aczkolwiek bardzo proste konstrukcie. Kiedy¶ by³a to jedna z moich ulubionych zabawek. Mo¿e kiedy¶ pokuszê siê o jaki¶ artykulik na ich temat.
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
SlavikS
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 21:36
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

Panowie, ale temat !!!!
W swojej przygodzie z modelarstwem te¿ zetkn±³em siê z takimi silniczkami tylko u mnie skoñczy³o siê na próbach naziemnych. Nigdy nie polecia³ w ¿adnym samolocie. W ka¿dym razie takowy silnik posiadam i stykam siê z nim zawsze jak wlezê na strych Wink Je¿eli który¶ z szanownych kolegów solennie obieca, ¿e dorobi do niego model i umie¶ci na tym forum relacjê z budowy i oblotu to z rado¶ci± mu taki silniczek podarujê.
Edytowane przez SlavikS dnia 01.02.2011 21:38
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
private9
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 21:58
Awatar

modelarz


Postów: 948
Data rejestracji: 18.05.08

Te¿ mia³em taki silniczek, i tak¿e nie polecia³ z modelem, no ale po moim ¶lad zagin±³.
My heli blog: http://rcheliplock.blogspot.com//
 
Jarek
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 01.02.2011 22:56
Awatar

modelarz


Postów: 36
Data rejestracji: 23.06.09

Powrót do przesz³o¶ci. Po moim MESSENGER do dzi¶ pozosta³o kilka litewek i plastikowe elementy osi kó³. Ale i on nie doczeka³ siê lotu na CO2 trwa³e uszkodzenie obudowy plastykowego bloku silnika, a szkoda mog³o byæ tak piêknie jak u Piotrka.
 
AQUARIUS
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 02.02.2011 05:18
Awatar

Moderator


Postów: 1749
Data rejestracji: 07.10.08

S³awek a naboje mozna jeszcze gdzies kupiæ? Je¶li tak to biorê ten MOTOR - w³asnie d³ubiê wicherka 10, mo¿e poradzi.Smile
"Gdybym mia³ wybraæ, wola³bym ptaki ni¿ samoloty "
C. Lindberg
 
Piotrek B
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 02.02.2011 07:51
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

Z nabojami nie ma najmniejszego problemu. I nie s± zbyt drogie, np. http://www.spodla..._szt..html lub tutaj wiêkszy wybór http://www.twenga...j-smietany
Edytowane przez Piotrek B dnia 02.02.2011 07:56
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
Grabos
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 02.02.2011 10:48
Awatar

modelarz


Postów: 320
Data rejestracji: 19.05.08

A jaki ma mniej wiêcej ci±g taki silnik CO2 pytam z ciekawosci
Bez ta¶my i tak nie poleci...
 
SlavikS
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 02.02.2011 10:59
Awatar

Administrator


Postów: 2230
Data rejestracji: 20.05.08

AQUARIUS napisa³/a:
S³awek a naboje mozna jeszcze gdzies kupiæ? Je¶li tak to biorê ten MOTOR - w³asnie d³ubiê wicherka 10, mo¿e poradzi.Smile


Piotrek ju¿ Ci odpowiedzia³ co do nabojów.
Motor masz w prezencie - dzi¶ zeksplorujê strych Smile
S³awek
------------------------
DX6i - 2.4GHz
EXTRA 330S, Moth Minor 1:8, P-51D (Micro), Moth Minor 1:5, Klemm KL-35D
Combat ESA: MIG-3, KI-61, Fokker DVII, Ki-94, P-51
Na warsztacie: Moth Minor 1:4
 
Piotrek B
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 02.02.2011 12:02
Awatar

modelarz


Postów: 1319
Data rejestracji: 12.08.09

A jaki ma mniej wiêcej ci±g taki silnik CO2 pytam z ciekawosci

Co do ci±gu to chyba niewiele (na jakim¶ forum wyczyta³em: "Z tego co pamiêtam to takie silniki stosowa³o siê do modeli o wadze oko³o 70 do 100g. Poniewa¿ by³y to wolnolotki, wiêc przypuszczam, ¿e ci±g wynosi³ najwy¿ej po³owê masy modelu." ) , ale jeszcze gorszy problem, to czas pracy na jednym zbiorniczku ok 30-40 sekund.
Tutaj jest fajny temat o tych modelikach http://www.forum....hp?t=36355 O ile dobrze rozumiem, to dopóki silnik chodzi, to model zakrêca od obrotów ¶mig³a i lata w kó³koSmile Dopiero jak skoñczy siê paliwo to siê prostuje i opada Grin
Tutaj jest te¿ fajna animacja z zasada dzia³ania http://www.animat.../co2.shtml
Obroty reguluje siê dokrêcaj±c i odkrêcaj±c cylinder Wink
Edytowane przez Piotrek B dnia 02.02.2011 12:24
Nie biorê grawitacji na powa¿nie.
 
Przeskocz do forum:
statystyka