Wygl±da na to, ¿e wydarzenia organizowane spontanicznie najlepiej siê udaj±. Rzucony naprêdce termin zakoñczenia sezonu modelarskiego 2012 - niedziela 14 pa¼dziernika - okaza³ siê bardzo trafiony. Pogoda, jak na tê porê roku, wy¶mienita. Nie dziwi wiêc frekwencja naszych czynnych modelarzy - wiêkszo¶æ zosta³a uwieczniona na grupowym zdjêciu:
Zabrak³o Piotrka, który akurat w tym momencie zajêty by³ sma¿eniem kie³baski i zagryzaniem kiszonymi ogórkami made by te¶ciowa. Nie ma siê co dziwiæ bo ogóreczki I klasa - mieli¶my okazjê spróbowaæ. W powietrzu dzia³o siê du¿o - lata³y trenerki, akrobaty, Esiaki, ¶miglaki i modele z FPV. Na ziemi ca³y czas p³onê³o ognisko. Piotrek z Jurkiem przywie¼li ¶wie¿o zmontowany model akrobata klasy F3A - na razie nie gotowy do oblotu, ale ju¿ robi wra¿enie. Na zakoñczenie spotkania Waldek zafundowa³ nam niespodziankê w postaci niskich przelotów motolotni± po³±czonych ze zrzutem cukierków, które skrzêtnie wyzbierali¶my. Dzieñ zakoñczyli¶my wpatruj±c siê w p³omienie dogasaj±cego ogniska.
Dnia 26 wrze¶nia 2012 roku, w gmachu Sejmu RP mia³o miejsce otwarcie wystawy pt. "Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego Od ¯wirki i Wigury do wspó³czesno¶ci".
Inicjatorem wystawy ekspozycji w Sejmie by³ Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespó³ Lotnictwa pod przewodnictwem Senatora Witolda Sitarza.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali : Wicemarsza³ek Senatu Stanis³aw Karczewski, Wicemarsza³ek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego W³odzimierz Skalik. Do sejmu organizatorzy wystawy zaprosili przedstawicieli instytucji i organizacji wspó³dzia³aj±cych z lotnictwem sportowym: G³ównego Urzêdu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa, Krajowej rady Lotnictwa, Klubu Seniorów Lotnictwa. Szczególnymi go¶æmi byli potomkowie pilota Franciszka ¯wirki.
Najliczniej uczestniczyli zaproszeni przez marsza³ków Sejmu i Senatu mistrzowie spo¶ród dziewiêciu dyscyplin sportów lotniczych : akrobacji lotniczej, sportu balonowego, sportu samolotowego, sportu szybowcowego, sportu spadochronowego, sportu ¶mig³owcowego, sportu mikrolotowego i paralotniowego oraz modelarstwa lotniczego i kosmicznego.
W tej ¿ywej galerii mistrzów sportów lotniczych by³ równie¿ zas³u¿ony p³ocki modelarz kosmiczny Wojciech Krzywiñski, który przed dwoma tygodniami, na Mistrzostwach ¦wiata Modeli Kosmicznych w S³owacji zdoby³ kolejny tytu³ i medal dru¿ynowego Mistrza ¦wiata. Godnym odnotowania jest liczba ponad tysi±ca medali zdobytych przez polskich amatorów sportów lotniczych w ci±gu ostatniego æwieræwiecza podczas mistrzostw Europy, mistrzostw ¦wiata i Pucharu ¦wiata. W tym 34 medale s± udzia³em p³ockiego modelarza rakietowego Wojciecha Krzywiñskiego.
Poza prezentacj± personaln± i fotograficzn± wspó³twórców polskich sukcesów sportowych lotniczych mo¿na by³o zobaczyæ najcenniejsze trofea takie jak : Puchar ¯wirki i Wigury z Miêdzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych - Challenge 1932 w Berlinie, Przechodni Puchar Gordon - Benette'a, który w roku 1935 zosta³ przyznany Polsce, po trzykrotnym zwyciêstwie polaków na Miêdzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, dwa Puchary Z Szybowcowych Mistrzostw ¦wiata rozgrywanych w Argentynie w 1963 roku, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajêli I i II miejsce oraz Dru¿ynowy Puchar Mistrzostw ¦wiata makiet Samolotów na Uwiêzi, który trafi³ na sta³e do Polski w roku 2010.
Po wspólnym zwiedzaniu wystawy, uczestnicy spotkali siê w sali Senatu z parlamentarzystami. Dyskutowano o problemach bie¿±cych ¶rodowiska sportów lotniczych, ich przysz³o¶ci i potrzebach. By³o równie¿ miejsce na wspomnienia, przygody i anegdoty lotnicze.
Nale¿y mieæ prze¶wiadczenie i¿ sejmowe spotkanie bêd±ce wyrazem szczególnego uznania dla lotniczych, w pe³ni amatorskich sportowców wniesie jeszcze doskonalszy klimat do dalszego rozwoju sportowego lotnictwa w Polsce.
Kolejna impreza, w której uczestniczyli¶my ju¿ za nami. By³a to tegoroczna edycja ¦wiêta Latawca zorganizowana przez Aeroklub Ziemi Mazowieckiej w P³ocku. Nasza grupa zosta³a poproszona o zorganizowanie pokazów modelarskich w przerwach organizacyjnych w zawodach latawcowych. Wykonali¶my 2 pokazy po oko³o 40 minut ka¿dy. Widzowie mogli zobaczyæ w akcji samoloty, ¶mig³owce oraz bitwy pokazowe ESA. W pokazach uczestniczyli równie¿ modelarze z zaprzyja¼nionej grupy Team RCP³ock, którzy ca³y czas podczas trwania imprezy prezentowali swoje umiejêtno¶ci w sterowaniu ko³owymi modelami RC w kategorii on-road oraz off-road. Po³±czenie pokazów modeli lotniczych i ko³owych okaza³o siê bardzo trafionym pomys³em, wpisuj±cym siê bardzo dobrze w formu³ê imprezy.
Ka¿dy z zawodników uczestnicz±cy w konkursie latawców prezentowa³ do ogl±du Wysokiej Komisji Sêdziowskiej swój model latawca, by³ desygnowany do odpowiedniej kategorii, w której musia³ stawiæ czo³a innym zawodnikom prezentuj±c swój latawiec w locie. Ca³a impreza by³a doskonale przygotowana przez AZM wspomaganego przez sponsorów. Pogoda prawie dopisa³a. Warunki wiatrowe by³y dobre - pozwoli³y lataæ modelom i latawcom. Mog³oby byæ troszkê cieplej i s³oneczko mog³oby trochê ³askawiej spojrzeæ na lotnisko AZM-u i ogrzaæ zawodników. Najwa¿niejsze, ¿e frekwencja jak zawsze dopisa³a. Dzieci bawi³y siê doskonale - widaæ by³o wiele rado¶ci i emocji zwi±zanych z uczestnictwem i rywalizacj± w konkursie latawców. Rodzice dzielnie wspierali i dopingowali swoje pociechy. Warto podkre¶liæ tê niezwykle rodzinn± atmosferê ¦wiêta Latawca. Zabawa zaczyna siê w domach od zespo³owego budowania i zdobienia latawców, a koñczy czêsto na zespo³owym, rodzinnym, udziale w konkursie.
Z bals± jest problem i to nie tylko z cen± ( jest mniej wiêcej wszêdzie zbli¿ona) ale i z jako¶ci±. Zamawia³em ostatnio jako standard ale to bardziej ¶rednio twarda i krucha.